Od dziś wyższa akcyza

Mimo wytężonej pracy celników, nie wszystkim importerom używanych samochodów udało się wjechać do Polski przed północą. Od dzisiaj obowiązuje nowa podwyższona akcyza na samochody mające więcej niż dwa lata. Według nowych przepisów w zależności od wieku auta, trzeba będzie za nie płacić podatek sięgający nawet 65 procent jego wartości.

...kolejki sięgają już 30 km
...kolejki sięgają już 30 kmRMF

Według informacji służb granicznych, do Polski nie wjechało 2-3 procent wszystkich importerów. Lista przejść, na których do północy nie odprawiono wszystkich oczekujących jest spora - Olszyna, Gubin, Lubieszyn i Krajnik. Dzięki celnikom pracującym od kilku dni na "podwyższonych obrotach" udało się natomiast odprawić wszystkich oczekujących w Kostrzynie, Kołbaskowie i w Świecku.

Jeszcze wczoraj tysiące importerów używanych samochodów szturmowało przejścia graniczne na zachodzie kraju. W Świecku na odprawę czekało się około 40 godzin. W Kostrzynie i Gubinie - od 25 do 30, a w Olszynie około 20 godzin. Z drugiej strony granicy dochodziły niepokojące wieści - kolejki sięgały nawet 30 kilometrów.

Według obliczeń importerów nawet po wprowadzeniu nowych przepisów będzie opłacało się sprowadzać samochody z zagranicy. Według nowych przepisów za importowany samochód starszy niż dwa lata trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Niższa będzie za to akcyza na nowe samochody. Wysokość podatku akcyzowego za samochód używany będzie się zwiększać w zależności od wieku pojazdu. Maksymalna stawka za auto wyniesie 65 procent. W przypadku aut nowych o pojemności silnika do 2 litrów podatek spadnie z 6 do 3 procent, a powyżej tej pojemności - z 15 do 12 procent.

Od 1 stycznia do Polski można sprowadzać samochody używane starsze niż 10-letnie. Nie obowiązują też cła na samochody sprowadzane z Unii Europejskiej. Te korzystne przepisy sprawiły, że na granicach utworzyły się kilometrowe kolejki prywatnych importerów.

W styczniu tego roku sprowadzono do Polski ok. 24,8 tys. aut używanych, z czego ok. 19 tys. było starszych niż czteroletnie. W styczniu ubiegłego roku sprowadzono mniej, bo ok. 22 tys. używanych samochodów. W całym 2001 roku do Polski sprowadzono ok. 203 tys. używanych aut, wobec 213 tys. rok wcześniej.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas