Obywatelskie zatrzymanie w Renicach. Na alkomacie zabrakło skali

Społeczną odpowiedzialnością wykazał się 26-latek, który dokonał obywatelskiego zatrzymania na stacji paliw w Renicach. Ujęty 44-letni kierowca miał 6 promili alkoholu.

article cover
Adam StaśkiewiczEast News

Za kółkiem pod wpływem

Około godziny 17:00 w poniedziałek, 6 czerwca myśliborska policja otrzymała zgłoszenie o nietrzeźwym kierowcy zatrzymanym na stacji paliw w Renicach (zachodniopomorskie). Kierowca Volvo, będąc pod wpływem alkoholu, próbował opuścić parking stacji. Nie pozwolił na to 26-letni świadek, który dobiegł do auta i wyciągnął kluczyki ze stacyjki. Sytuację widziała również kobieta, która poinformowała później funkcjonariuszy o obywatelskim czynie mężczyzny.

Nietrzeźwy ponad skalę

Badanie stanu trzeźwości 44-letniego nietrzeźwego kierowcy przyniosło nadzwyczajny wynik. Mężczyzna miał w swoim organizmie co najmniej 6 promili alkoholu. Właśnie taki jest maksymalny zakres badania na urządzeniu pomiarowym. Kierowca chciał w takim stanie dalej prowadzić samochód.

Mężczyzna zostanie postawiony przed sądem i odpowie za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości. Grożą mu kara pozbawienia wolności do 2 lat, sądowy zakaz kierowania pojazdami, a także grzywna. Tragedii udało się uniknąć tylko dzięki odpowiedzialnej i odważnej postawie 26-letniego mężczyzny.

Jazda po alkoholu - wykroczenie czy przestępstwo?

Artykuł 178 a § 1. Kodeksu Karnego stanowi:

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kierowanie pod wpływem alkoholu może być rozpatrywane jako wykroczenie lub przestępstwo. W przypadku tego pierwszego konsekwencje, jakie ponosi zatrzymany są znacznie lżejsze. Kierowca popełnia przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości, kiedy poziom alkoholu wynosi więcej niż 0,5 promila bądź powyżej 0,25 mg/l. W przypadku stwierdzenia podanych poziomów lub mniejszej ich liczby prowadzący samochód odpowiada za popełnienie wykroczenia, czyli jazdy po użyciu alkoholu.

Społeczna odpowiedzialność

Policja stale namawia do ewentualnych obywatelskich zatrzymań, jeśli w otoczeniu dzieje się coś podejrzanego. Wynika to z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego, który stanowi:

  • § 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
  • § 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji.
Citroen CX - co czyniło go wyjątkowym?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas