Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa. Kamery ustawili we wsi

Odcinkowy pomiar prędkości jest rozwiązaniem systematycznie rozbudowywanym. Teraz Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o kolejnej lokalizacji, w której urządzenia już działają.

Gdzie jest nowy odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości to rozwiązanie, które ze względu na swoją skuteczność jest systematycznie rozbudowane. Co jakiś czas Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym informuje o uruchomieniu urządzeń monitorujących kierowców w nowych miejscach. Teraz CANARD opublikował informacje o kolejnym takim miejscu na drogowej mapie Polski. Odcinkowy pomiar prędkości pilnuje teraz zmotoryzowanych także na drodze wojewódzkiej nr 211 w miejscowości Borowo w województwie pomorskim. Odcinek objęty działaniem systemu liczy niemal 1,4 km. Obowiązuje na nim ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Reklama

Zasady działania odcinkowego pomiaru prędkości

Odcinkowy pomiar prędkości składa się z kamer ustawionych na końcach danego odcinka drogi. Każda z nich rejestruje numery rejestruje numery rejestracyjne auta. Układ oblicza średnią prędkość pojazdu na podstawie czasu, w którym kierowca przejechał fragment drogi objęty działaniem systemu. W efekcie kierowca, który dopuścił się chwilowego przekroczenia prędkości, musi potem zwolnić, by wydłużyć swój średni czas przejazdu. Kamery pilnują zmotoryzowanych 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Odcinkowy pomiar prędkości jest odpowiednio oznaczony, by kierowcy wiedzieli, że się do niego zbliżają. O tym, że wjeżdżamy na fragment drogi objęty działaniem systemu, informuje nas znak D-51a. Można go rozpoznać po niebieskim tle i dwóch symbolach fotoradarów. Jeśli natomiast widzimy znak D-51b, możemy być pewni, że opuszczamy obszar działania odcinkowego pomiaru prędkości. Znak ten jest niemal identyczny z D-51a, z tą różnicą, że całość jest na nim przekreślona czerwoną linią.

Jakie mandaty za odcinkowy pomiar prędkości?

Jeżeli kierowca będzie jechał szybciej niż dopuszcza to ograniczenie prędkości, może spodziewać się mandatu takiego samego jak w przypadku przekroczenia, które zmierzono w inny sposób. Ci zmotoryzowani, którzy dopuścili się podobnego wykroczenia po raz kolejny w ciągu dwóch lat, muszą liczyć się z ryzykiem otrzymania dwa razy wyższego mandatu. Jest to tak zwana zasada recydywy i działa w przypadku kierowców, którzy jadą co najmniej o 31 km/h więcej niż dopuszcza ograniczenie. Warto zaznaczyć, że rośnie tylko kwota mandatu - punkty karne nie ulegają zmianie. Kary za przekroczenie prędkości prezentują się następująco:

  • do 10 km/h - mandat 50 zł i 1 punkt karny
  • 11-15 km/h - mandat 100 zł i 2 punkty karne
  • 16-20 km/h - mandat 200 zł i 3 punkty karne
  • 21-25 km/h - mandat 300 zł i 5 punktów karnych
  • 26-30 km/h - mandat 400 zł i 7 punktów karnych
  • 31-40 km/h - mandat 800 zł (w ramach recydywy 1,6 tys. zł) i 9 punktów karnych
  • 41-50 km/h - mandat 1 tys. zł (recydywa 2 tys. zł) i 11 punktów karnych
  • 51-60 km/h - mandat 1,5 tys. zł (recydywa 3 tys. zł) i 13 punktów karnych
  • 61-70 km/h - mandat 2 tys. zł (recydywa 4 tys. zł) i 14 punktów karnych
  • 71 km/h i więcej - mandat 2,5 tys. zł (recydywa 5 tys. zł) i 15 punktów karnych
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy