Nowe przepisy. Odholowanie będzie droższe!

Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia wzrosną koszty związane z odholowaniem pojazdów. Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie rozporządzenie zmieniające maksymalne stawki za usunięcie i przechowywanie pojazdu na parkingu strzeżonym.

Przypominamy, że do usuwania porzuconych lub zagrażających bezpieczeństwu pojazdów ustawą zobligowane są w Polsce władze powiatowe. Na ustanowione przez nie parkingi trafiają również pojazdy wyłączone z ruchu w wyniku policyjnych kontroli - odholowane z uwagi na stan techniczny czy zachowanie kierującego (np. brak uprawnień, jazda pod wpływem alkoholu itd.).

Wysokość opłat za tego typu "usługi" określana jest uchwałą przez rady poszczególnych powiatów. Ich maksymalne kwoty, które w praktyce obowiązują w większości powiatów, na mocy rozporządzenia, wyznacza właśnie resort finansów.

Reklama

Chociaż podwyżki wydają się niewielkie, dotyczą wszystkich kategorii pojazdów. W przypadku samochodu osobowego (pojazdu o masie do 3,5 tony) stawka za odholowanie wzrośnie z dotychczasowych 494 zł do 503 zł. O złotówkę więcej (42 zł zamiast 41 zł) właściciel będzie też musiał zapłacić za każdą dobę przechowywania auta na "policyjnym" (w istocie powiatowym) parkingu.

Podobnie zmienią się też stawki dotyczące motocykli. Opłata za odholowanie wzrosnąć może od 1 stycznia z 227 zł do 232 zł. Maksymalna stawka dobowa za przechowywanie pojazdu na parkingu podniesiona została z 28 do 29 zł.

Więcej zapłacą też właściciele ciężarówek. W przypadku aut o masie od 3,5 do 7,5 tony odholowanie kosztować będzie teraz 628 zł (zamiast dotychczasowych 616 zł). Doba postoju na parkingu - 54 zł (zamiast 53). Usunięcie pojazdu o masie od 7,5 do 16 ton wyceniono na 887 zł (do tej pory 817 zł), a pojazdu ważącego powyżej 16 ton - 1308 zł (do tej pory 1284 zł). Maksymalne stawki za przechowywanie na parkingu to analogicznie: 79 zł (7,5-16 ton) i 142 zł (powyżej 16 ton). Obecnie jest to: 77 zł i 139 zł.

Oczywiście nie jest jeszcze przesądzone, że w całym kraju podwyżki obowiązywać zaczną z dniem 1 stycznia 2020 roku. Do tego potrzebne są jeszcze uchwały poszczególnych powiatów. Biorąc jednak pod uwagę, że ministerialne rozporządzenie opublikowano z datą 1 sierpnia, lokalne władze mają całkiem sporo czasu, by dostosować własne przepisy do nowych stawek.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy