Nowe mandaty to jeszcze nic. Dzisiaj policja mocno zaskoczy kierowców

Policja rozpoczęła dzisiaj na terenie całej Polski akcję pod hasłem "Kaskadowy pomiar prędkości". Oznacza to nie tylko wzmożoną liczbą patroli, ale także to, że kierowcy którzy po minięciu jednego z nich, mocniej wcisną gaz, zostaną zatrzymani przez kolejny, stojący nieopodal.

Kaskadowe pomiary prędkości - gdzie będzie najwięcej patroli?

Komisarz Robert Opas przekazał, że podczas piątkowych działań szczególnym nadzorem zostaną objęte miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków, których przyczyną jest nadmierna prędkość. "Policjanci, w ramach działań, będą prowadzili pomiary prędkości zarówno statycznie (co najmniej dwa punkty pomiaru prędkości na tym samym odcinku drogi), jak i dynamicznie - przy użyciu pojazdu z wideorejestratorem" - zapowiedział policjant.

"Szczególną rolę odegrają policjanci z zespołów +SPEED+, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze takim jak m.in. przekraczanie prędkości" - podkreślił.

Reklama

Zaznaczył, że przekraczanie dozwolonej prędkości jest jednym z najczęściej popełnianych wykroczeń przez kierujących. "W pierwszym półroczu 2022 roku policjanci ruchu drogowego ujawnili niemal 1,3 mln tego typu przypadków" - podał.

Polscy kierowcy zaczęli jeździć wolniej?

"Liczba przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym, skutkująca najwyższym mandatem karnym w wysokości 2,5 tys. zł oraz zatrzymaniem uprawnień na okres trzech miesięcy w tym roku to 16 296 przypadków. Jest to znacząco mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku, gdy tych wykroczeń było 31 260 (niemal 48 proc. mniejsza liczba)" - powiedział.

Wskazał przy tym, że w 2021 roku kierujący pojazdami spowodowali ponad 20 tys. wypadków drogowych, z czego 5 254 powstało na skutek niedostosowania prędkości do warunków ruchu. W zdarzeniach tych zginęły 793 osoby.

"Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zdejmowali nogę z gazu w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań" - zaapelował.

"Bezpieczna prędkość to taka, która zapewnia kierującemu panowanie nad pojazdem - dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności" - tłumaczył.

W rozmowie z PAP komisarz Robert Opas przypomniał też standardowe limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą w Polsce na autostradzie (140 km/h), na drodze ekspresowej dwujezdniowej (120 km/h), na drodze ekspresowej jednojezdniowej (100 km/h), na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu (100 km/h) oraz na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej (90 km/h).

Nowy taryfikator mandatów 2022

Podał, że wysokość mandatów i liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości w Polsce w 2022 roku wynosi: przekroczenie prędkości do 10 km/h - 50 zł mandatu i 0 punktów karnych; o 11-15 km/h - 100 zł mandatu i 2 punkty karne; o 16-20 km/h - 200 zł mandatu i 2 punkty karne; o 21-25 km/h - 300 zł mandatu i 4 punkty karne; o 26-30 km/h - 400 zł mandatu i 4 punkty karne; o 31-40 km/h - 800 zł mandatu i 6 punktów karnych; o 41-50 km/h - 1000 zł mandatu i 8 punktów karnych; o 51-60 km/h - 1500 zł mandatu i 10 punktów karnych; o 61-70 km/h - 2000 zł mandatu i 10 punktów karnych; przekroczenie od 71 km/h - 2500 zł mandatu i 10 punktów karnych.

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: policja | nowy taryfikator mandatów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy