Nowa, duża inwestycja w Gliwicach

Do połowy 2019 r. grupa Johnson Matthey uruchomi w Gliwicach fabrykę katalizatorów do różnego typu silników. Grupa, która ma już w tym mieście zakład produkcji akumulatorów litowo-jonowych, zamierza zainwestować w sumie ok. 450 mln zł, z czego 128 mln zł to koszt budowy nowej fabryki.

Ceremonia rozpoczęcia budowy nowego zakładu
Ceremonia rozpoczęcia budowy nowego zakładuInformacja prasowa (moto)

"Fabryka w Gliwicach będzie kopią przedsiębiorstwa, które znajduje się w Macedonii, gdzie istniejemy od 2010 r. i stale rozwijamy swoje moce produkcyjne. W nowej fabryce będziemy produkować filtry do silników gazowych, benzynowych i wysokoprężnych" - poinformował menedżer projektu Adam Wojciechowski z Johnson Matthey Poland, cytowany w czwartkowym komunikacie prasowym inwestora.

Nowa fabryka, której uruchomienie ma nastąpić w połowie przyszłego roku, zajmie powierzchnię ok. 23 tys. m kw. Zatrudnienie znajdzie w niej 350 osób, z perspektywą zatrudnienia kolejnych 100 osób po planowanej rozbudowie zakładu, powstającego na terenie włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Johanson Matthey ma już w Gliwicach inną fabrykę, zatrudniającą ok. 700 pracowników. Wytwarzane są tam akumulatory litowo-jonowe różnego typu (m.in. do rowerów elektrycznych i elektronarzędzi), działa też wyspecjalizowane w tej dziedzinie centrum badawczo-rozwojowe. Wkrótce rozpocznie się rekrutacja pracowników do nowego zakładu.

Notowana na londyńskiej giełdzie grupa Johnson Matthey jest brytyjską firmą działającą na światowym rynku od ponad 200 lat. Specjalizuje się w produkcji zaawansowanych materiałów chemicznych i dostarczaniu rozwiązań technologicznych głównie do sektorów: chemicznego, paliwowego, farmaceutycznego, medycznego, recyklingu, ochrony środowiska oraz motoryzacyjnego. Domeną grupy jest m.in. produkcja katalizatorów, komponentów ogniw paliwowych, podzespołów medycznych, systemów baterii, narzędzi diagnostycznych dla sektora paliwowego, materiałów szklanych, a także pozyskiwanie aktywnych składników farmaceutycznych, rafinacja cennych metali, procesy chemiczne oraz badania na potrzeby przemysłu farmaceutycznego. Grupa zatrudnia ponad 14 tys. osób.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas