Nowa droga ekspresowa wytrzymała rok. Jezdnia zamknięta na kilku kilometrach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że już wkrótce ruszą prace związane z naprawą nawierzchni na drodze ekspresowej S61. Uszkodzenia wykryto po roku od oddania trasy do użytku. Naprawa będzie oznaczać utrudnienia dla kierowców.

Zmiany w organizacji ruchu na odcinku S61

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że od 3 czerwca obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu na drodze ekspresowej S61 między węzłem Kolno i miejscowością Kobylin, w rejonie Miejsc Obsługi Podróżnych Górki Wschód i Górki Zachód. Na liczącym niemal 4 km odcinku zamknięta będzie jezdnia prowadząca w stronę Stawisk. Kierowcy podróżujący w obu kierunkach będą poruszać się drugą jezdnią.

Jak zapowiedziano, ruch będzie przełożony między przejazdami awaryjnymi. Obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 60 km/h oraz zakaz wyprzedzania. W związku z prowadzonymi pracami i zamkniętym odcinkiem niedostępny będzie MOP Górki Wschód.

Reklama

Odcinek S61 wymaga naprawy. Uszkodzenia pojawiły się już po roku

Zmiany w organizacji ruchu mają związek z wynikającą z gwarancji naprawą nawierzchni. Odcinek Kolno - Stawiski został udostępniony kierowcom w sierpniu 2021 roku, ale już w czasie rutynowego przeglądu nawierzchni prowadzonego w listopadzie 2022 r. wykryto podłużne spękania i poprzeczne nierówności. Przez półtora roku prowadzono badania mające wykazać przyczyny uszkodzeń, a także analizowano, jakie zmiany zachodzą w stanie nawierzchni wraz z upływem czasu. Wykonawca odcinka pracował wówczas nad planem naprawy.

W ramach prac betonowa nawierzchnia zostanie wymieniona na dwóch odcinkach jezdni w kierunku Szczuczyna. Na obu fragmentach, liczących łącznie 114 metrów długości, beton będzie skuty w pełnym przekroju, miejsca oczyszczone i przygotowane do kolejnych prac. Następnie ułożona zostanie nawierzchnia z betonu cementowego. Kiedy prace na jezdni w kierunku Stawisk zostaną zakończone, wykonawca zajmie się naprawą jezdni prowadzącej w stronę Łomży.

Ile potrwa remont odcinka S61?

Firma odpowiedzialna za naprawę planuje, że roboty potrwają 45 dni roboczych i zakończą się w połowie lipca. Zaznaczono jednak, że na czas realizacji prac wpływ mogą mieć warunki pogodowe.

To nie pierwszy remont na tym odcinku S61

GDDKiA zwraca uwagę, że niemal równo rok temu informowała o naprawie gwarancyjnej na tym samym odcinku S61, między miejscowością Karwowo i początkiem obwodnicy Stawisk. W tym przypadku problemy zostały wykryte w czerwcu 2022 roku. Choć naprawa obejmowała odcinek liczący zaledwie kilka metrów, to m.in. ze względu na bezpieczeństwo z użytkowania wyłączono czterokilometrowy fragment na jezdni prowadzącej w kierunku Łomży.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: droga s61 | remont drogi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy