Niemiecki gigant stawia na recykling. Nowe auta będzie budował ze starych

Grupa BMW łączy siły z przedstawicielami branży recyklingowej, aby opracować nowe sposoby poprawy jakości surowców wtórnych, pozyskiwanych z pojazdów wycofanych z eksploatacji. Chodzi głównie o stal, szkło, miedź i plastik. Nowy projekt nazwany Car2Car otrzymał wsparcie wysokości 6,4 miliona euro od niemieckiego ministerstwa gospodarki.

BMW stawia na recykling
BMW stawia na recykling materiały prasowe

BMW już od pewnego czasu koncentruje się na opracowaniu innowacyjnych metod demontażu i automatycznego sortowania surowców, pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji. Nowe rozwiązania mają wpłynąć na jakość odzyskanych materiałów, a głównym celem niemieckiego producenta jest zwiększenie ich udziału w produkcji nowych modeli.

BMW przekazało 500 pojazdów

Pomóc w tym zadaniu ma zupełnie nowy projekt o nazwie Car2Car, stworzony wspólnie z przedstawicielami branży recyklingowej. Na potrzeby tego ambitnego przedsięwzięcia BMW Group dostarczy 500 pojazdów wycofanych z eksploatacji. Wśród nich znajdą się niemal wszystkie modele należące do niemieckiego koncernu- począwszy od samochodów Mini, aż po superluksusowe Rolls-Royce’y. Auta wyposażone zarówno w silniki spalinowe, jak i napędy elektryczne.

Każdy z tych pojazdów zostanie poddany różnym metodom recyklingu. Niektóre z nich będą wykorzystywały cyfrową technologię i sztuczną inteligencję, która pomoże zautomatyzować i przyspieszyć cały proces. Wszystko to, by dowiedzieć się które z rozwiązań jest najbardziej wydajne i pozwala na "najszybsze" odzyskanie materiałów bez strat w ich jakości. Sam proces demontażu może być częściowo lub w dużym stopniu zautomatyzowany przy użyciu technologii robotyki.

Gigantyczne dofinansowanie

Pomysł BMW otrzymał już poparcie niemieckiego rządu i został dofinansowany kwotą 6,4 miliona euro od ministerstwa gospodarki. Surowce pochodzące z nowoczesnych metod recyklingu już wkrótce mogą stanowić nawet 50 procent materiałów wykorzystanych przy budowie nowego samochodu.

Rozwiązanie już jest brane pod uwagę w procesie projektowania nadchodzących modeli.

***

SCT w Krakowie w sądzie. Najważniejsze nowości salonu w Szanghaju. Moto Flesz odc. 87
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas