Nie tylko auta importowane. Polacy sprzedają też krajowe

Podaż ofert na pojazdy użytkowane na rynku krajowym jest większa niż liczba ofert pojazdów importowanych z Niemiec.

article cover
Tomasz KawkaEast News

Tak wynika z danych Autobaza podsumowujących II kwartał 2019 na rynku pojazdów używanych.

Udział pojazdów z rynku krajowego wynosi 39,96%, natomiast udział pojazdów importowanych do Polski z Niemiec to 39,59% wszystkich ofert sprzedaży.

Auta z Niemiec cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, aczkolwiek auta z rynku krajowego również. W przypadku rynku krajowego, na pewno znaczenie ma tu możliwość sprawdzenia historii pojazdu. Zatem zwiększa się prawdopodobieństwo zakupu sprawdzonego samochodu.

Auta z Niemiec mają wciąż dobrą renomę, choć ze źródeł Autobaza wynika, iż do Polski trafiają pojazdy przestarzałe technologicznie (szczególnie jeżeli chodzi o spełnianie normy spalin EURO) oraz te niedopuszczone ponownie do ruchu drogowego w Niemczech.

Na trzecim miejscu - jednak daleko w tyle uplasowały się pojazdy importowane z Francji - ich udział w ofertach sprzedaży to 4,94%. Czwarte miejsce należy do pojazdów z Belgii - 4% udziału w rynku, natomiast piąte miejsce należy do pojazdów importowanych z Holandii - 1,97%. Warto przytoczyć tu również, iż udział w ofertach sprzedaży pojazdów importowanych z USA jest bliski pojazdom importowanym z Holandii i wynosi 1,96%.

Na rynku wtórnym powoli przybywa pojazdów hybrydowych

"Wzrost liczby ofert pojazdów hybrydowych jest powolny lecz zauważalny. Na razie nie można mówić o dużej skali tego zjawiska, jednak warto śledzić ten trend na polskim rynku pojazdów używanych" - mówi Piotr Korab - ekspert portalu Autobaza.pl

Wzrost ofert na pojazdy hybrydowe to zaledwie 0,09% jednak w przeliczeniu na liczbę ofert daje to o 683 pojazdy więcej niż w pierwszym kwartale. Natomiast wzrost ofert na pojazdy elektryczne to zaledwie 0,01% co daje o 108 ofert więcej niż w pierwszym kwartale 2019.

Czy auta ekologiczne staną się popularne na polskim rynku pojazdów używanych?

Czas pokaże.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas