Najstarszy znak drogowy w Polsce ma prawie 900 lat. Gdzie stoi?
Od 1152 r. informował podróżnych, że znajdują się na bursztynowym szlaku, dokładnie w połowie drogi między Kaliszem a Kruszwicą. Dziś jest wyjątkowym świadectwem przeszłości, ustawionym na skwerze św. Bartłomieja w Koninie. Oto najstarszy znak drogowy w Polsce.
Mało kto wie jak zasłużony w historii polskiego transportu jest, mierzący 252 cm, kamienny słup stojący na skwerze przy kościele św. Bartłomieja w Koninie. To najstarszy znak drogowy w Polsce. Wyryta na nim inskrypcja wskazuje, że ustawiono go w 1152 roku, by informował kupców i wędrowców, że znajdują się właśnie w połowie drogi między Kaliszem a Kruszwicą. Od każdego z tych miast dzieliły go wówczas niemal dokładnie 52 kilometry.
Najstarszy znak drogowy w Polsce. Pozostałość po bursztynowym szlaku
Według historyków obie miejscowości leżały na tzw. bursztynowym szlaku łączącym kraje Morza Śródziemnego z Bałtykiem. W Polsce bursztynowy szlak przebiegał m.in. przez Kłodzko, Wrocław, Kalisz, Konin, Świecie i Gdańsk.
Do dzisiaj historycy debatują nad źródłem i rzeczywistym wiekiem obelisku. Pomimo że wykuta inskrypcja wskazuje na "1152 rok wcielenia pańskiego", istnieją sugestie o jego pogańskich korzeniach. Pewnym jest, że ten piaskowcowy monument został ufundowany przez miejscowego palatyna, zwanego Piotrem. Jednak nie ma jednoznaczności, czy mowa o Piotrze Włostowicu - palatynie Bolesława Krzywoustego, czy Piotrze Wszeborowicu - palatynie Bolesława Kędzierzatego.
Jedno jest pewne: tajemniczy obelisk, który do 1828 roku znajdował się przy nieistniejącym już zamku w Koninie, uznawany jest za najstarszy znak drogowy w Polsce. Niektórzy historycy uważają, że sam fakt obecności tego słupa może świadczyć o tym, że już w XII wieku na terenie Polski mogły funkcjonować przepisy regulujące ruch drogowy, będące swoistymi prekursorami współczesnego prawa o ruchu drogowym. Więcej ciekawostek z polskich dróg znajdziesz w naszej galerii:
Tego nie wiedziałeś o polskich drogach
Tego nie wiedziałeś o polskich drogach