Najlepsze opony letnie i całoroczne. Co polecają eksperci na rok 2023?
Oprac.: Krzysztof Mocek
Dobór odpowiednich opon to główny element odpowiadający za nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Wraz z nadejściem cieplejszych dni rodzi się pytanie, jakie opony wybrać? Czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup ogumienia sezonowego, czy może całorocznego? Które modele opon wypadły najlepiej w tegorocznych testach? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Spis treści:
Opony letnie - warto zapoznać się z testami
Jakie opony letnie kupić? To jedno z najważniejszych pytań kierowów w okresie zimowo-wiosennym. Wybór nie jest prosty, bowiem rynek oferuje nam wiele modeli w konkurencyjnych cenach. Zanim zdecydujemy się wydać nierzadko spore pieniądze, warto zapoznać się z wynikami testów, które od lat przeprowadzają firmy specjalistyczne. Jedną z nich jest niemiecki automobilklub ADAC, który niedawno opublikował wyniki tegorocznego badania.
W zestawieniu przygotowanym przez Niemców znalazło się ponad 50 modeli letniego ogumienia w popularnym obecnie rozmiarze: 205/55 R16. Czołowe miejsca zajęły produkty marek premium, ale także niektóre tańsze firmy zostały odpowiednio docenione.
Ranking opon letnich według ADAC (od najlepiej do najgorzej ocenianych):
- Goodyear Efficient Grip Performance 2
- Continental Premium Contact 6
- Michelin Primacy 4+
- Bridgestone Turanza T005
- Nokian Tyres Wetproof
- Falken ZIEX ZE310 Ecorun
- Continental UltraContact
- Kumho Ecsta HS52
Oceniając opony ADAC zwróciło uwagę na ich wytrzymałość, zachowanie na mokrej i suchej nawierzchni, drogę hamowania, odporność na aquaplanning oraz kwestie środowiskowe.
Opony całoroczne - zarówno na zimę, jak i na lato
Nieco inaczej przedstawia się kwestia opon całorocznych. Te muszą bowiem łączyć cechy zarówno ogumienia letniego, jak i zimowego. Oznacza to, że organizacje porównujące poszczególne modele muszą sprawdzać je zarówno w mroźnych, jak i cieplejszych warunkach, nierzadko na koniec wyciągając średnią z ich najlepszych wyników.
Takimi testami zajmuje się m.in. Niemieckie Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego - GTÜ, które ostatni ranking sporządzało m.in. na terenie Hiszpanii przy temperaturach dochodzących do 29-stopni, jak i w mroźnej, pokrytej śniegiem Finlandii.
Najlepsze opony całoroczne według GTÜ (od najlepiej do najgorzej ocenianych):
- Michelin CrossClimate 2
- Continental AllSeasonContact
- Nokian Seasonproof
- Goodyear Vector 4seasons Gen 3
- Vredestain Quatrac Pro
- Bridgestone Weather Control A005 EVO
- Berlin Tires All Season 1
- Cooper Discoverer All Season
W przypadku opon całorocznych, GTÜ zwracało uwagę głownie na trwałość bieżnika, długość drogi hamowania w danych warunkach, a także poziom hałasu.
Dla kogo opony całoroczne?
Decydując się na zakup opony wielosezonowej warto pamiętać, że nie jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich kierowców. Producenci zakładają, że z opon całorocznych korzystać będą głównie ci kierowcy, którzy z samochodu nie korzystają codziennie i - choćby w celach zawodowych - nie pokonują długich tras.
Ogumienie wielosezonowe najlepiej spisuje się podczas krótkich podróży oraz w ruchu miejskim. Zwłaszcza to drugie środowisko wydaje się lepiej przystosowane, ze względu na mniejszą szansę występowania drastycznych warunków podczas zimy.
***