Najdroższa droga świata zmieniła klimat!

Najdroższa droga na świecie zmieniła klimat. 48 kilometrów trasy między Soczi, a Krasną Polaną nieodwracalnie zmieniło miejscowy ekosystem.

Soczi wciąż jeszcze przypomina wielki plac budowy
Soczi wciąż jeszcze przypomina wielki plac budowyAFP

Droga wybudowana za dwa miliardy dolarów łączy ze sobą Soczi, gdzie podczas zimowych igrzysk będą rozgrywane imprezy na lodzie, z wyżej położoną Krasną Polaną - tam na śniegu rywalizować będą narciarze.

- Problemy ze zmianą klimatu rozpoczęły się odkąd wydrążono w skałach kilka nowych tuneli - wyjaśnia w rozmowie z IAR miejscowy ekolog Władimir Kimajew.

Tłumaczy, że z jednej strony wydrążono tunele, które spowodowały, że masy powietrza skróciły swoją drogę i wieją przez nie - prostszą drogą. Z drugiej strony podczas budowy drogi zmieniony został teren wzdłuż koryta rzeki Mzymta. Wycięto lasy i przekopując wierzchołki okolicznych wzniesień zmieniono ich kształt. Na Krasnej Polanie średnia temperatura w skali roku się podniosła, natomiast na terenie nizinnym spadła.

Jak zaznacza w rozmowie z IAR Kimajew z Ekologicznej Straży Północnego Kaukazu wiatry spowodowały, że co kilkanaście dni nad Soczi przechodzi trąba powietrzna, która niszczy drzewa i domy.

O ile dokładnie stopni zmieniły się temperatury nie wiadomo. Wraz z rozpoczęciem prac budowlanych na trasie miedzy Soczi, a Krasną Polaną przestano prowadzić monitoring ekologiczny. W Soczi i okolicach, odpowiednie służby nie prowadzą badań jakości wody, mikroklimatu, zmian atmosferycznych, czy temperatury.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas