Na drogi wyjechały mobilne komisariaty. Gdzie można je spotkać?
Policja poinformowała o uruchomieniu mobilnych komisariatów, które zostały ustawione na drogach gmin powiatu nyskiego i brzeskiego. W odpowiednio wyposażonych radiowozach przyjmuje dzielnicowy, pracownik socjalny oraz funkcjonariusz pionu kryminalnego. Dzięki temu osoby dotknięte przez powódź mogą szybko załatwić wiele spraw, bez konieczności dalszego wyjazdu.
Mieszkańcy obszarów zalanych przez powódź będą musieli stawić czoła długotrwałemu procesowi odbudowy, aby naprawić zniszczenia wyrządzone przez żywioł. Woda zalała nie tylko większe miasta, ale także wiele mniejszych miejscowości oraz wsi, co spowodowało znaczne straty materialne i utrudnienia w codziennym życiu. Aby zapewnić skuteczną pomoc tym, którzy zostali najbardziej poszkodowani, policja podjęła działania, uruchamiając specjalne mobilne komisariaty. Jednostki mają na celu dotarcie do najbardziej odległych i odciętych od reszty świata obszarów, aby udzielać wsparcia mieszkańcom i koordynować działania ratunkowe.
Mobilne komisariaty to nic innego, jak specjalne radiowozy wyposażone m.in. w biurko i sprzęt komputerowy. Pozwalają one funkcjonariuszom na przyjmowanie różnych spraw zgłaszanych przez mieszkańców. Ponadto mogą być także wykorzystywane przy obsłudze poważnych zdarzeń, takich jak wypadki czy zgromadzenia publiczne, a nawet pełnić funkcję mini-świetlic. W skład obsady mobilnego komisariatu wchodzą dzielnicowy, funkcjonariusz pionu dochodzeniowego oraz pracownik socjalny. W ten sposób obsługa różnego rodzaju zgłoszeń może być kompletna.
Na ten moment mobilne komisariaty zostały ustawione w najbardziej dotkniętych przez powódź gminach powiatu nyskiego i brzeskiego. O ich konkretnej lokalizacji na bieżąco informują dzielnicowy wraz z sołtysem. Dzięki takiemu rozwiązaniu dzielnicowy policja może być blisko mieszkańców w tym trudnym dla nich czasie, a pracownik socjalny przyjmować różnego rodzaju wnioski. Do pobrania są również druki wniosków pomocowych. Gdy pojawi się konieczność przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie, policjant pionu kryminalnego zajmie się sprawą również na miejscu.
Zaletą mobilnych komisariatów jest fakt, że gdy wszyscy mieszkańcy danej wsi załatwią potrzebne dla nich sprawy, radiowóz może wyruszyć w kolejne miejsce. W ten sposób funkcjonariusze mogą odciążyć odbudowujących swój dobytek ludzi i wspomóc ich w trudnej sytuacji. Policjanci zapowiedzieli już, że będą kontynuować tak długo, jak dalece będzie istniała taka potrzeba.