Mistrzowie wszechstronności: rodzinne, ale i do użytku w firmie

Mimo że duże, sportowo-rekreacyjne samochody cieszą się dziś wśród kierowców wielką popularnością, to sedany i przestronne kompakty wciąż nie wychodzą z mody. Są to bowiem auta wszechstronne i wielozadaniowe, a przy tym – niezwykle funkcjonalne. Sprawdzają się wszak w większości codziennych zastosowań, pełniąc funkcję aut rodzinnych i niezawodnych pojazdów flotowych. Sprawdzamy zatem, co rynek motoryzacyjny ma w tym sezonie do zaoferowania osobom poszukującym samochodów uniwersalnych.

Nowoczesna elegancja jest w cenie

Idealne auto dla biznesu i dla rodziny powinno być jednocześnie praktyczne i stylowe. Choć samochodowi firmowemu przypada najczęściej w udziale rola "wołu roboczego" wykorzystywanego do wielu niewdzięcznych zadań, to nie oznacza to, że nie powinien wyglądać dobrze. Na rzecz walorów praktycznych nie powinno się bowiem pod żadnym pozorem poświęcać designu czy oryginalnej stylistyki, i zgodzą się zapewne co do tego wszyscy entuzjaści motoryzacji. Doskonale zdają sobie z tego sprawę projektanci nowej ŠKODY Octavii, o której można powiedzieć bardzo dużo, ale z pewnością nie to, że jest nudna. Wystarczy tylko na nią spojrzeć, by spostrzec natychmiast, że jest to konstrukcja przemyślana i nietuzinkowa. Wrażenie robi zwłaszcza duża, chromowana osłona chłodnicy, odważnie poprowadzone przetłoczenia na masce i drzwiach oraz podwójne, dzielone przednie reflektory, które nadają całej bryle sportowego, niezwykle dynamicznego charakteru. My tę koncepcję kupujemy z miejsca i bez szemrania, ciesząc się, że samochód, który sprawdzi się zarówno w firmie, jak i w rodzinie, otrzymał nareszcie śmiałe, porywające oblicze. Nowej Octavii nie sposób dzięki temu pomylić obecnie z jakimkolwiek innym, popularnym sedanem. Wielka w tym z pewnością zasługa wspomnianych już, dzielonych reflektorów wykonanych w technologii LED (w najwyższej wersji wyposażeniowej - opatrzonej prestiżową sygnaturą Laurin&Klement - zastosowano adaptacyjne światła Full LED AFS dostosowujące się warunków panujących na drodze, a także do prędkości pojazdu, kąta skrętu kierownicy itp.), czy drobnych, stylistycznych detali, które dowodzą, że projektanci ŠKODY, pracując nad nową Octavią, pragnęli stworzyć auto wyjątkowe i ponadczasowe, zarazem nowoczesne i klasycznie eleganckie.

ŠKODA na lato w lepszej cenie. Sprawdź ofertę rocznika 2019!

Funkcjonalność również ma znaczenie

Sam wygląd pojazdu to jednak, oczywiście, nie wszystko. Liczą się również jego walory użytkowe: przestronny i ustawny bagażnik o regularnych kształtach (dobrze, jeśli dostęp do niego nie jest utrudniony przez wysoki próg załadunku, a jego pojemność można w razie potrzeby zwiększyć przez złożenie tylnej kanapy), duża ilość schowków i łatwo dostępnych gniazd ładowania (pojedyncze, 12-woltowe gniazdko zapalniczki w tunelu środkowym to dziś stanowczo za mało!) czy funkcjonalny i kompletnie wyposażony system multimedialny wyposażony m.in. w nawigację 3D i moduł łączności Wi-Fi. Tymi wszystkimi udogodnieniami może się oczywiście pochwalić nowa ŠKODA Octavia. Ale na tym lista jej zalet przecież się nie kończy. Dzięki nadwoziu w typie liftback dostęp do jej bagażnika - charakteryzującego się pojemnością 590 litrów (po złożeniu tylnej kanapy zwiększa się ona o dodatkowe 1000 litrów) - nie jest w żaden sposób utrudniony. Za funkcjonalność Octavii odpowiadają ponadto skrytki na kamizelkę odblaskową i parasol, umieszczone kolejno pod fotelem kierowcy i pasażera, wyjmowany (więc łatwy w czyszczeniu) pojemnik na śmieci i odpadki, klimatyzowany podłokietnik, system siatek i haczyków ułatwiających przewożenie bagażu oraz składany hak holowniczy. To wszystko sprawia, że sprawdzi się ona zarówno w czasie długich, wakacyjnych podróży, gdy samochód załadowany jest pod sam dach, jak i służbowych wyjazdów, gdy trzeba nieraz przewieźć na pokładzie bardzo nietypowy ładunek.

ŠKODA na lato w lepszej cenie. Sprawdź ofertę rocznika 2019!

Bezpieczeństwo to priorytet

Nowoczesny sedan powinien się przede wszystkim charakteryzować wysokim poziomem bezpieczeństwa, i to niezależnie od tego, jaką będzie pełnił funkcję - auta rodzinnego czy flotowego. To właśnie dlatego na pokładzie nowej Octavii, która w obu rolach odnajdzie się przecież bez problemu, znajdziemy szereg funkcjonalnych rozwiązań ułatwiających wiele codziennych czynności -kamerę cofania, system wspomagający parkowanie prostopadłe i równoległe (z funkcją parkowania autonomicznego), a także moduły asystujące zajmujące się ciągłym monitorowaniem sytuacji na drodze - technologię Front Assist wykrywającą pieszych i przeciwdziałającą skutkom nieprzewidzianych sytuacji drogowych, czujnik martwego pola oraz asystenta Lane Assist zapobiegającego nagłej, niezamierzonej zmianie pasa ruchu. Że w skład wyposażenia dodatkowego nowej Octavii może wejść nawet 9 poduszek powietrznych (cały komplet składa się z poduszki kolanowej kierowcy, poduszek czołowych kierowcy i pasażera oraz poduszek i kurtyn bocznych), chyba nawet nie trzeba dodawać.

ŠKODA na lato w lepszej cenie. Sprawdź ofertę rocznika 2019!

Różne oblicza funkcjonalności

Octavia to jednak niejedyny model, który w tym sezonie - w trakcie trwania specjalnej, letniej oferty - ma swym klientom do zaoferowania ŠKODA. W katalogu producenta znajdziemy przecież wiele innych modeli, które sprawdzą się zarówno w firmie, jak i "w rodzinie". Mowa tu oczywiście o prestiżowym Superbie, funkcjonalnością i wyposażeniem dorównującym wielu limuzynom z wyższej półki, czy o Rapidzie, zwartym i kompaktowym sedanie, który mimo względnie niewielkich rozmiarów robi wrażenie swoimi możliwościami i wszechstronnością. Podczas gdy ten pierwszy skierowany jest do szczególnie wymagających kierowców, poszukujących samochodów na długie trasy, ten drugi powinien sprostać oczekiwaniom tych wszystkich, którzy z auta korzystają przede wszystkim w mieście, czy to w trakcie kontaktów z klientami, czy podczas rodzinnych wypadów na zakupy. 

Na pokładzie Superba znajdziemy więc m.in. pakiet komfortowego snu (ze specjalnymi zagłówkami utrzymującymi odcinek szyjny w jednej, wygodnej pozycji), moduł KESSY (zapewniający bezkluczykowy dostęp do samochodu), uchwyt na tablet, audiofilski system nagłośnienia, adaptacyjne zawieszenie DCC, a także wentylowane przednie siedzenia, które jeszcze do niedawna dostępne były wyłącznie w segmencie premium.

Mimo że Superba należy z pewnością nazwać sedanem kompletnym, to jego mniejszy i młodszy brat - Rapid - na pewno nie ma się czego wstydzić. A to dlatego, że wyposażono go w rozmaite systemy łączności, których osią pozostaje innowacyjny system ŠKODA Connect (wspierający m.in. łączność przez Wi-Fi i protokół Bluettoth), a także wiele innych, przemyślanych rozwiązań, których funkcjonalność doceni z pewnością każdy kierowca.

ŠKODA na lato w lepszej cenie. Sprawdź ofertę rocznika 2019!

Artykuł powstał we współpracy z firmą ŠKODA.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy