Miliony Polaków korzystają z systemu CEPiK

Polacy chętnie korzystają z internetowych narzędzi służących do weryfikacji przeszłości samochodów używanych. W ubiegłym roku ponad 100 mln razy(!) rodacy skorzystali z e-usługi "Historia Pojazdu".

System niezwykle przydaje się podczas zakupu samochodu używanego
System niezwykle przydaje się podczas zakupu samochodu używanegoINTERIA.PL

Działa ona w oparciu o system CEPiK, który obejmuje centralną ewidencję kierowców (CEK) oraz centralną ewidencję pojazdów (CEP). W systemie gromadzone są m.in. dane o pojazdach i ich właścicielach oraz o kierowcach.

E-usługa "Historia Pojazdu" może pomóc w ocenie stanu technicznego oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o pojeździe otrzymuje się całkowicie bezpłatnie.

Inną, popularną wśród kierowców e-usługą oferowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji, jest możliwość sprawdzenia online liczby punktów karnych. To alternatywa do wizyty na komisariacie. W 2018 roku skorzystało z niej 361 812 osób.

Modernizowany latami system CEPiK stanowi też podstawę dla działalności starostw (wydziały komunikacji) i Stacji Kontroli Pojazdów (SKP). Tutaj liczby dotyczące ubiegłego roku robią wrażenie. W oparciu o CEPiK starostwa zamknęły w ubiegłym roku ponad 18 milionów spraw. Jedną z nich jest np. wydanie dowodu rejestracyjnego. W roku 2018 dowody rejestracyjne otrzymało dokładnie 5 351 813 pojazdów. W tym samym czasie, także korzystając z CEPiK, starostwa wydały też 5 957 926 pozwoleń czasowych. W zeszłym roku przeprowadzono też w naszym kraju 18 277 548 badań technicznych pojazdów.

Dzięki zmianom w przepisach, od 1 października ubiegłego roku, kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Od tego czasu, w razie konieczności, policja lub inne uprawnione do tego służby, mogą sprawdzić status pojazdu (np. ważność badań technicznych) online i - w razie konieczności - dokonują tzw. "wirtualnego zatrzymania dowodu" rejestracyjnego.

Warto dodać, że od 1 października do końca grudnia ubiegłego roku dokonano już 95 574 wirtualnych zatrzymań dowodu rejestracyjnego. O zasadności takich decyzji najlepiej świadczy fakt, że przed końcem roku zwrócono zaledwie 25 873 z nich...

Dzięki systemowi CEPiK działa też m.in. serwis bezpiecznyautobus.gov.pl, na którym od ręki sprawdzimy, czy autokar którym np. nasze dziecko jedzie na ferie, w ogóle powinien ruszać w trasę.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas