Mapy Google z nową funkcją. O co chodzi w trasach oznaczonych listkiem?

Google Maps wprowadziło aktualizację, która umożliwia łatwiejsze zaplanowanie podróży i większą oszczędność w trakcie jazdy. Aplikacja bierze teraz pod uwagę rodzaj silnika i napędu w naszym samochodzie, a tym samym pozwala wybrać optymalną drogę.

Mapy Google pomogą zaoszczędzić paliwo
Mapy Google pomogą zaoszczędzić paliwo123RF/PICSEL

Nowa aktualizacja Map Google pozwalająca na wyznaczanie tras przyjaznych dla środowiska (oznaczonych symbolem zielonego liścia), wyszła właśnie z testów beta i już niebawem trafi do użytkowników w niemal 40 krajach Europy. Pozwala ona określić rodzaj napędu w naszym samochodzie i w zależności od wyboru, wyszukać trasę najbardziej korzystną pod kątem spalania oraz emisji.

Nowa funkcja Google Maps

Przykładowo - jeśli w naszym samochodzie posiadamy napęd elektryczny, aplikacja zaproponuje krótsze drogi krajowe, na których auto odzyska energię podczas stosunkowo częstych hamowań, a także - ze względu na niższą prędkość - zużyje mniej prądu. Inaczej będzie przedstawiać się sprawa w przypadku silników diesla, które lepiej radzą sobie przy większych prędkościach.

Oczywiście algorytm musi być odpowiednio skalibrowany. Nie do końca byłoby pożądanym zjawiskiem, żeby duża liczba kierowców zacznie porzucać autostrady, wybierając drogi niższej jakości, na których po prostu jest mniej bezpiecznie. Bez problemu można jednak sobie wyobrazić, że o ile samochody spalinowe mapy będą wysyłać na obwodnice, to już elektryczne, lokalnie bezemisyjne i lubiące hamowania - przez zakorkowane centra miast.

Nowa funkcja w Google Map / Google materiały prasowe

Google Maps z samouczącym się algorytmem

Jak twierdzą polscy przedstawiciele Google - nowa technologia wykorzystuje dane instytutu National Renewable Energy Laboratory Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych oraz Europejskiej Agencji Środowiska. Połączenie tych informacji z dotychczasowymi możliwościami aplikacji skutkowało powstaniem zaawansowanych modeli samouczących się systemów.

W skrócie: rozwiązanie powinno działać optymalnie i samodzielnie reagować na zmiany, uwzględniając najpopularniejsze typy silników w poszczególnych regionach. Czy faktycznie tak będzie? Postaramy się to sprawdzić przy najbliższej okazji.

***

Zmiany w przepisach od 17 września 2022 rokuPolsat NewsPolsat News