Mandaty dla rowerzystów - tam wystawiają ich setki tygodniowo

Policja w Holandii bardzo zwraca uwagę na przestrzeganie przez rowerzystów przepisów, dotyczących korzystania z telefonów w czasie jazdy. Tygodniowo wystawia za takie przewiny nawet 850 mandatów.

Od lipca 2019 r. w kraju obowiązuje zakaz korzystania ze smartfonów podczas jazdy na rowerze. Nie wolno przez nie rozmawiać ani wysyłać wiadomości tekstowych.

Podobnie jak w przypadku kierowania samochodem dozwolone jest korzystanie z urządzeń głośnomówiących oraz używanie telefonu jako nawigacji, jeżeli jest on umieszczony w uchwycie znajdującym się na kierownicy.

Coraz częściej funkcjonariusze wlepiają mandaty za łamanie tego zakazu. Z informacji CJIB wynika, że policjanci wymierzają tygodniowo 850 mandatów, wynoszących po 100 euro.

Reklama

Badania pokazują, że ludzie jeżdżą na rowerze mniej bezpiecznie, jeśli rozprasza ich telefon. Jednak mimo wprowadzenia zakazu liczba wypadków z udziałem rowerzystów ciągle rośnie.

Jak podaje portal NOS, w ubiegłym roku na drogach w Holandii zginęło 229 rowerzystów - o 26 proc. więcej niż rok wcześniej. 32 procent śmiertelnych wypadków dotyczyło e-rowerów, w porównaniu z 28 proc. w 2019 roku.

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rowerzyści
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama