Liczniki świateł na drogi!

Czy nie byłoby dobrze wiedzieć, za ile włączy się zielone światło?

article cover
RMF

Systemy odliczające czas do zmiany sygnalizacji istnieją. Jeden z nich testowany był ostatnio w Toruniu.

Testy okazały się na tyle obiecujące, że miasto zdecydowało się na zakup kolejnych 12 liczników świateł, które pojawią się na czterech skrzyżowaniach w newralgicznych punktach miasta.

System działa i potwierdzają to statystyki. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu wyliczył, że dzięki wyświetlaczom przepustowość testowego skrzyżowania poprawiła się nawet o 70 aut na godzinę dla każdego pasa ruchu. Według producenta wyświetlacz poprawia płynność oraz bezpieczeństwo, bo kierowca widząc, że ma jeszcze dużo czasu na świetle zielonym, nie przyspiesza. Powoduje to, że przejazd przez skrzyżowanie jest bezpieczniejszy i bardziej płynny.

- Przy złych warunkach atmosferycznych, jak deszcz czy śnieg, znajomość czasu wyświetlenia światła zielonego umożliwia wcześniejsze przygotowanie się do manewru zatrzymania. Pozwala to uniknąć gwałtownego hamowania. Ponadto urządzenie ogranicza blokowanie skrzyżowania przez pojazdy nie mogące go opuścić. Jeśli kierujący widzi, że zjazd ze skrzyżowania jest niemożliwy a czasu światła zielonego jest mało, to najczęściej powstrzymuje się od wjazdu w obszar skrzyżowania - informuje rzeczniczka MZD w Toruniu, Agnieszka Kobus-Pęńsko.

Rozwiązanie chwalą też sami kierowcy. - Już dawno powinni byli to wprowadzić Bardzo dobra rzecz, pieniądze na to muszą się znaleźć - mówi w rozmowie z reporterem RMF FM jeden z toruńskich taksówkarzy.

Nowe wyświetlacze pojawią się m.in. na skrzyżowaniu Alei Solidarności z Szosą Chełmińską, na Placu Rapackiego, Placu Świętej Katarzyny oraz ulicach Dobrzyńskiej, Woli Zamkowej i Warszawskiej. Montaż rozpocznie się, jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne.

Wyświetlacze czasu oprócz Torunia testują również Warszawa, Wrocław i Opole. Do ich wprowadzenia przymierza się m.in. Bydgoszcz. W skali budżetów miast urządzenia nie są drogie - 12 wyświetlaczy to wydatek rzędu 36 tysięcy złotych. W cenie jest już montaż.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas