Liczbę punktów karnych sprawdzisz w internecie

Resort spraw wewnętrznych pracuje nad wprowadzeniem kolejnych bezpłatnych e-usług, dzięki którym każdy kierowca będzie mógł sprawdzić m.in. liczbę własnych punktów karnych czy opłacić mandat online. Ułatwienia mają zostać wprowadzone w 2016 roku.

Ranking mandatów 2013
Ranking mandatów 2013Motor

Projekt założeń do projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Rozwój e-usług jest możliwy dzięki modernizacji systemu informatycznego Centralnej Ewidencji CEPiK. Termin zakończenia prac programistycznych zaplanowany jest na 2016 r. "Dostęp online dla kierowców do własnych danych umożliwi bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych wobec kierowcy kar i ograniczeń. Będzie można sprawdzić liczbę własnych punktów karnych oraz opłacić online mandat" - informuje MSW. W sieci mają być gromadzone informacje o wszystkich wykonywanych badaniach technicznych pojazdów: zakończonych wynikiem pozytywnym, negatywnym, ukończonych, nieukończonych, pojazdów zarejestrowanych, pojazdów niezarejestrowanych. Będzie można także dowiedzieć się, czy sprawdzany pojazd uczestniczył w poważnym wypadku drogowym.

Usługa "Udostępnij dane pracodawcy" ma zapewnić weryfikację uprawnień kierowcy. Pozwoli uniknąć sytuacji, w których przedsiębiorcy udostępniają służbowe samochody swoim pracownikom, którzy nie posiadają ważnych uprawnień. Dostępna będzie także usługa "Sprawdź szkołę jazdy", która ma pozwolić na ocenę jakości kształcenia szkół nauki jazdy przez kursantów. Według MSW zwiększy to konkurencyjność szkół jazdy i przyczyni się do zwiększenia jakości świadczenia przez nie usług na polskim rynku. Kolejny pomysł - usługa "Mój pojazd" - pozwoli właścicielom pojazdów w Polsce na dostęp online do danych o swoim pojeździe.

23 czerwca MSW uruchomiło bezpłatną usługę "Historia pojazdu", skierowaną głównie do osób kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce. Dzięki niej można sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji i termin badania technicznego auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu. Udostępniana jest także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Można też uzyskać informacje o dacie pierwszej rejestracji za granicą oraz o odczycie licznika przebiegu pojazdu, zarejestrowanego podczas ostatniego badania technicznego.

Te dane można uzyskać online - www.historiapojazdu.gov.pl; nie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego jest numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu. Udostępniane są jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Dotychczas sprawdzonych zostało już blisko 500 tys. pojazdów.

Pod koniec czerwca MSW uruchomiło także e-usługę "Bezpieczny autobus". Dzięki niej rodzice, którzy wysyłają dzieci na kolonie czy wycieczki, mogą sprawdzić, czy autokar, który będzie wiózł najmłodszych, jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać informacje o pojeździe, rodzicom wystarczy jego numer rejestracyjny. Potrzebne dane można uzyskać online - www.bezpiecznyautobus.gov.pl - bez konieczności składania wniosku. Dostępne są tylko informacje o pojeździe; te dotyczące właściciela lub posiadacza nie są będą udostępniane. Dotychczas sprawdzonych w ten sposób zostało ponad 20 tys. autobusów.

Koszt budowy i uruchomienia e-usług to 760 tys. zł w przypadku "Historii pojazdu" i 360 tys. zł w przypadku usługi "Bezpieczny autobus".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas