Land Cruiser ma już 61 lat!

24 czerwca 1954 roku powstała nazwa „Land Cruiser” — dziś synonim świetnych własności terenowych. Land Cruisery są obecne na wszystkich kontynentach i należą do najbardziej rozpoznawalnych samochodów na świecie.

Nazwa "Land Cruiser" jest z nami już 61 lat
Nazwa "Land Cruiser" jest z nami już 61 latInformacja prasowa (moto)

Pierwszym samochodem terenowym ze znaczkiem Toyoty był model BJ (rok 1951), oparty na prostym podwoziu lekkiej ciężarówki typu SB, z benzynowym silnikiem o pojemności 3386 cm3. Toyota BJ miała niezwykłe jak na swoje czasy własności terenowe, co udowodniła podczas słynnego testu na górze Fuji. Dwa samochody podjechały do 6. stacji kolejki górskiej na świętej górze Japończyków. Takiego wyczynu nie dokonał wcześniej żaden pojazd. Obserwatorzy, głównie przedstawiciele policji i służb państwowych, byli pod wielkim wrażeniem, co poskutkowało pierwszymi zamówieniami.

Pierwszy z Land Cruiserów - seria J2Informacja prasowa (moto)

W 1954 roku powstała nazwa "Land Cruiser" (po japońsku: "Rando Curuza"), wymyślona przez ówczesnego dyrektora technicznego, Hanjiego Umeharę. Zmiana nazwy była konieczna m.in. ze względu na planowany eksport terenówek Toyoty. Pierwsze z nich, pod nazwą Land Cruiser, wyruszyły do Pakistanu, a następnie do Arabii Saudyjskiej.

W 1960 roku powstała słynna seria J4. Ten samochód podbił cały świat, ze względu na swoje świetne własności terenowe, bardzo bogatą gamę modelową (różne rozstawy osi, nadwozia, silniki) i ponadczasowy wygląd. Był produkowany przez ponad 25 lat. Obecnie seria J4 ma swoich zagorzałych fanów na całym świecie.

Do dziś Land Cruiser doczekał się 13 serii, rozwijając 3 główne linie: od prostych i użytkowych samochodów terenowych, przez wygodne SUV-y do jazdy codziennej i rekreacji, po duże, luksusowe i komfortowe terenowe kombi. Wszystkie Land Cruisery są zbudowane na ramie, mają napęd 4x4 i reduktor, czyli podstawowe atrybuty prawdziwej terenówki.

Jedynym dostępnym obecnie na naszym rynku Land Cruiserem jest luksusowa seria J150Informacja prasowa (moto)
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas