Koniec problemów z tankowaniem samochodu

Mamy świetne informacje dla ogromnej rzeszy kierowców (zwłaszcza płci pięknej), której sen z powiek spędzają wizyty na stacjach benzynowych.

To nie auto będzie jechało na stację, ale stacja przyjedzie do auta...
To nie auto będzie jechało na stację, ale stacja przyjedzie do auta...Łukasz SzelemejEast News

Volvo pracuje właśnie nad systemem, jaki śmiało nazwać można będzie "mężem zastępczym". Rozwiązanie pozwolić ma na korzystanie z samochodu bez konieczności pojawiania się przy dystrybutorze.

Pomysł jest całkiem prosty i ma być jedną z funkcjonaliści systemu Volvo on Call, który szwedzki producent uruchamia właśnie również w naszym kraju. Zamontowany w aucie komputer, za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej w smartfonie kierowcy, komunikować ma się ze zewnętrznym serwerem, gdy poziom paliwa w zbiorniku osiągnie niepokojąco niski stan. Serwer przy pomocy systemu GPS zlokalizuje auto i poinformuje zewnętrznego dostawcę o konieczności zatankowania pojazdu.

Szwedzi rozważają możliwość stworzenie sieci mobilnych dostawców, którzy w oparciu o przekazywane z centrali informacje lokalizowaliby nasz samochód i tankowali go za nas. Jednorazowy dostęp do wlewu paliwa ma być aktywowany zdalnie, za pomocą unikalnego, jednorazowego kodu, a pieniądze za tankowanie zostaną automatycznie pobrane z naszego konta lub karty kredytowej.

Taka funkcjonalność na pewno spodoba się osobom zabieganym, ceniącym swój czas oraz kobietom, które czasami mają opory przed samodzielną wizytą na stacji benzynowej i zlecają zadanie zatankowania samochodu swoim mężczyznom. Jednocześnie wyeliminowane zostanie ryzyko zatankowania niewłaściwego paliwa.

To nie jedyny pomysł inżynierów Volvo na wykorzystanie możliwości, jakie daje zintegrowanie pojazdu i smartfona kierowcy. Szwedzi pracują też nad systemem wykorzystania pojazdów w roli mobilnych paczkomatów. Dzięki niemu nie trzeba by już było odbierać przesyłek osobiście. Kurier, posługując się jednorazowym kodem dostępowym pozwalającym na otwarcie bagażnika, mógłby zostawiać zaadresowane do nas paczki w bagażniku naszego samochodu.

W Szwecji Volvo przeprowadziło także eksperymentalny projekt internetowych zakupów spożywczych dostarczanych i pakowanych bezpośrednio do bagażnika auta. Kierowcy biorący udział w tym doświadczeniu oceniali je pozytywnie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas