Konfiskata samochodu za jazdę...

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu? Propozycja ta, o której pisaliśmy jakiś czas temu wywołała wśród naszych Czytelników istną burzę.

article cover
INTERIA.PL

„Jestem w pełni za takim pomysłem. Jest to świetne narzędzie w zapobieganiu jazdy pod wpływem alkoholu” – pisał jeden z Was. Ktoś inny przewiduje, że jak tak dalej pójdzie to następnym krokiem prawnym za jazdę po piwku pozostanie już tylko kara śmierci. Inny zaś twierdzi, że to kolejny prawny nonsens , bo co zrobić jeżeli sprawca nie będzie właścicielem pojazdu? Tak czy owak zdajemy sobie wszyscy sprawę, że trzeba coś zrobić z tym problemem, bo pijani kierowcy stanowią w Polsce poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Komendę Główną Policji rokrocznie funkcjonariusze policji zatrzymują ponad 100 000 nietrzeźwych kierowców.

W 2000 roku było ich 120 670, a w 2001 liczba ta wzrosła do 139 519. Do października 2003 odnotowano już 123 776 takich przypadków.

Obecnie prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym jest przestępstwem określonym w art. 178a KK wprowadzającym karę do 2 lat pozbawienia wolności. W stosunku do sprawcy tego przestępstwa sąd może zastosować jedynie takie środki karne jak: zakaz prowadzenia pojazdów od 1-10 lat, oznaczenie świadczenia pieniężnego do dziesięciu najniższych wynagrodzeń w czasie orzekania w I instancji oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości.

INTERIA.PL

Zaprezentowana już w kwietniu 1999 roku podobna analiza opracowana przez Ryszarda .Stefańskiego wykazywała, że prowadzenie pojazdu przez pijanego kierowcę stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa ruchu.

Wyraźne zaburzenia psychomotoryczne i psychosensoryczne występują już przy zawartości od 1,0 do 2,0 promili. Dlatego czyn polegający na prowadzeniu pojazdu przez osobę, w której organizmie zawartość alkoholu we krwi przekracza 1,5 promila (albo zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,75 mg) powinien być uznany za kwalifikowane przestępstwo.

Zobacz na komentarze. Przekonasz się jak ogromne emocje wywołał ten pomysł wśród internautów.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas