Komiksy wyjaśnią zasady pierwszeństwa

40 tys. komiksów i podręczników omawiających zasady pierwszeństwa przejazdu trafi do łódzkich uczniów i kandydatów na kierowców w ramach kampanii "Ustąp pierwszeństwa". Według policji wymuszenie pierwszeństwa stanowi główną przyczynę wypadków w Łódzkiem.

"Kampania promuje bezpieczne zachowania uczestników ruchu drogowego, pieszych i kierujących pojazdami ze szczególnym uwzględnieniem zasad ustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz prawidłowych zachowań na przejściach dla pieszych" - poinformowała rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Joanna Kącka.

W ostatnich latach w Łódzkiem rocznie na przejściach dla pieszych potrącanych jest ponad pół tysiąca osób, a w zdecydowanej większości winę za to ponoszą kierowcy.

Patronem kampanii "Ustąp pierwszeństwa" został jeden z bardziej znanych polskich rajdowców, pilot Maciej Wisławski. W jej ramach policjanci chcą rozpowszechnić wśród dorosłych i młodych uczestników ruchu 40 tys. specjalnie opracowanych podręczników.

"Zostały w nich omówione przykładowe skrzyżowania i rozwiązania organizacji ruchu występujące w Łodzi, Sieradzu, Piotrkowie Tryb., Skierniewicach i innych miejscowościach regionu. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zasady pierwszeństwa przejazdu" - podkreśliła Kącka.

Połowę tych publikacji stanowią komiksy dla uczniów. Będą one rozdawane zarówno podczas spotkań z kandydatami na kierowców, z uczniami podczas zajęć z wychowania komunikacyjnego oraz w czasie policyjnych kontroli kierowców; część z nich otrzymają też szkoły nauki jazdy.

Równolegle w dwóch lokalnych łódzkich telewizjach do świąt Bożego Narodzenia będą emitowane spoty dot. zasad pierwszeństwa przejazdu. Powstawanie publikacji było monitorowane przez policjantów z łódzkiej "drogówki".

Kampania to element projektu "Bezpieczne drogi województwa łódzkiego - doposażenie służb ratowniczych i interwencyjnych", w ramach którego zakupiono także m.in. 16 radiowozów, pięć policyjnych motocykli ciężkich, siedem policyjnych karetek i tyle samo pojazdów ratownictwa technicznego dla straży pożarnej.

Całkowita wartość projektu to prawie 12 mln zł i został on dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego na lata 2007 - 2013.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas