Kobiety powodują mniej wypadków, niż mężczyźni. Różnica jest kolosalna
Wielu uważa kobiety za złych kierowców, ale statystyka jest po stronie płci pięknej. Z najnowszego raportu wynika, że to właśnie panie są bardziej cierpliwe, stwarzają mniejsze zagrożenie w ruchu oraz powodują najmniej wypadków i najrzadziej w nich giną. Z czego to wynika?
Z najnowszego raportu Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że mężczyźni powodują wypadki trzy razy częściej. W 2023 roku kobiety spowodowały 23,7 proc. wypadków drogowych, podczas gdy mężczyźni byli odpowiedzialni za ponad 71,9 proc. z nich. Z czego wynika tak kolosalna różnica?
Eksperci zauważają, że kobiety z reguły prowadzą auta w sposób rozważny i odpowiedzialny oraz rzadziej przekraczają dozwoloną prędkość, a także są bardziej skoncentrowane na jeździe i przestrzegają przepisów ruchu drogowego.
Ponadto kobiety “za kółkiem" rzadko się śpieszą, nie podejmują zbędnego ryzyka i przede wszystkim nie dają na drodze upustu negatywnym emocjom. W efekcie rzadziej powodują wypadki i rzadziej w nich giną. Największy wpływ na bezpieczniejszą jazdę u kobiet mają dzieci.
Badania wykazały także, że kobiety wykazują za kierownicą większą cierpliwość i lepszą zdolność do podzielności uwagi. Wiele matek musi jednocześnie kontrolować sytuację na drodze oraz skupiać się na dziecku. Wszystko to sprawia, że jeżdżą bardziej przewidywalnie i defensywnie.
W 2023 roku na polskich drogach doszło do 365 991 kolizji oraz 20 936 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 1893 osób, a 24 125 zostało rannych. Od 10 lat tendencja wypadków oraz ofiar śmiertelnych jest spadkowa. W 2023 roku najwięcej wypadków odnotowano w województwie wielkopolskim (2319 zdarzeń), małopolskim (2211 zdarzeń) oraz łódzkim (2127 zdarzeń). Najrzadziej z kolei w województwie podlaskim (347 zdarzeń), opolskim (464 zdarzenia) i świętokrzyskim (669 zdarzeń).
Kiedy najczęściej dochodzi do wypadków na drodze? Paradoksalnie w okresie letnim - od czerwca do września. Wynika to z głównie z lepszych warunków drogowych, które sprzyjają szybszej i bardziej ryzykownej jeździe.
Równie ciekawym czynnikiem jest dzień tygodnia. Zdecydowanie częściej do wypadków dochodziło w piątki i poniedziałki. Na początku tygodnia kierowcy odczuwają frustrację związaną z powrotem do pracy. W piątki natomiast myślami są już gdzieś indziej.