Kluczowy tunel do zamknięcia. Planowane są prace konserwatorskie
Kierowcy planujący wyjazd w Alpy latem lub jesienią powinni przygotować się na poważne utrudnienia na trasie. Wszystko z powodu konwersacji kluczowego tunelu w Szwajcarii. Znamy daty, w których przemieszczanie może okazać się bardziej kłopotliwe.

Prace konserwatorskie pomagają utrzymać tunele w dobrej kondycji. Niestety, wymaga to czasowego wyłączania ich z ruchu, co może uprzykrzać życie kierowcom podróżującym po regionie. Aby uniknąć nieprzyjemności w trasie, warto rozplanować swoją podróż uwzględniając daty prowadzonych konwersacji.
Szwajcarzy zamkną kluczowy tunel w Alpach.
Szwajcarzy regularnie przeprowadzają obowiązkową konserwację w tunelu Świętego Gotarda na autostradzie A2, łączącej północną i południową Szwajcarię, między Lucerną a Chiasso. W 2025 roku nie będzie inaczej. Zaplanowano aż 30 nocnych zamknięć tunelu, których spodziewać należy się w czerwcu, wrześniu i październiku.
Prace konserwatorskie zostały zaplanowane w taki sposób, aby nie uprzykrzać życia kierowcom. Odbędą się w porach o zmniejszonym natężeniu ruchu. Mimo to, warto uwzględnić je w swoich planach wyjazdowych, aby przez przypadek nie natknąć się na utrudnienia.
Daty i pory zamknięcia tunelu Świętego Gotarda
Konserwacja tunelu odbywała się będzie poza weekendami, w godzinach wieczorowo-nocnych, od 20:00 do 5:00. Najbliższe zamknięcie tunelu Świętego Gotarda już za kilka dni, na początku czerwca. Oto w jaki sposób prezentuje się rozkład planowanych prac konserwatorskich:
Czerwiec
- 2-6 czerwca - 4 noce
- 10-12 czerwca - 2 noce
- 16-18 czerwca - 2 noce
- 23-27 czerwca - 4noce
Wrzesień
- 8-12 września - 4 noce
- 15-19 września - 4 noce
- 22-26 września - 4 noce
- 29 września - 3 października - 4 noce
Październik
- 6-8 października - 2 noce
Ponadto, raz w tygodniu, zazwyczaj z środy na czwartek, tunel jest zamykany od 23:00 do 1:00 na potrzeby przejazdu transportów specjalnych.
Alternatywne trasy w przypadku zamknięcia tunelu Świętego Gotarda
Przy okazji planowania 30 nocnych zamknięć, zaproponowano kilka dróg alternatywnych, które pomogą kierowcom ominąć tunel Świętego Gotarda. Pierwsza z nich to droga przez przełęcz San Bernardino, prowadząca wschodnią stroną Alp. Kolejna, to przejazd przez przełęcz Gotthard. Jest to bardziej wymagająca trasa, niezalecana osobom podróżującym z przyczepami kempingowymi. Dodatkowo, jest ona sezonowo zamykana na zimę.
Ostatnią z zalecanych alternatyw może okazać się droga przez przełęcz Simplon, która wydłuży przejazd, ale pozwoli uniknąć większego natężenia ruchu oraz zatorów. Najlepiej jednak poczekać na ponowne otwarcie tunelu, który zgodnie z udostępnionym planem, powinien być dostępny w trakcie dnia, nawet w datach w których zaplanowano prace konserwacyjne.
Tunel Świętego Gotarda to kluczowe połączenie. Wciąż pozostaje najważniejszą trasą
Tunel drogowy Świętego Gotarda od momentu otwarcia w 1980 roku, wciąż pozostaje najważniejszą drogą prowadzącą przez Alpy. Ma 16,9 km długości, a każdego roku przetacza się przez niego około 6 mln pojazdów.
Jest to kluczowa trasa łącząca południowo-zachodnie Niemcy z Włochami lub południową Francją. Niestety, ma on ograniczoną przepustowość, co powoduje tworzenie się zatorów. Wówczas utrudnienia są rozładowywane w ręczny sposób za sprawą tak zwanej blokowanej przepustowości.