Kierowcy zawodowi będą się mogli szkolić przez internet
Możliwość prowadzenia szkoleń w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i internetu zakłada m.in. nowelizacja ustawa o transporcie drogowym, która skierowana została do konsultacji międzyresortowych - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Infrastruktury.
Nowelizacja ustawy dotyczy szkoleń kierowców zawodowych i kandydatów na kierowców zawodowych.
Ośrodek szkolenia będzie mógł prowadzić część szkoleń w formie nauczania na odległość, po spełnieniu określonych wymagań i za zgodą wojewody.
Propozycja zmiany przepisów dotyczy też podniesienia dopuszczalnej masy całkowitej samochodów, którymi może się poruszać kierowca z kategorią B, do 4250 kg, pod warunkiem, że będzie to pojazd zasilany paliwami alternatywnymi i jeżeli przekroczenie masy wynika z zastosowania paliw alternatywnych.
Nowelizacja przewiduje, że podczas kursów kwalifikacyjnych i szkoleń okresowych program zostanie uzupełniony o dodatkowe zagadnienia w zakresie m.in. urządzeń elektronicznych i mechanicznych, takich jak: elektroniczny program stabilizacji (ESP), zaawansowane systemy hamowania awaryjnego (AEBS), układ przeciwdziałający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS), systemy kontroli trakcji (TCS) i systemy monitoringu w pojeździe (IVMS) oraz inne zatwierdzone do użytku urządzenia wspomagania kierowcy lub układy automatyki.
"Szczególny nacisk podczas kursów kwalifikacyjnych i szkoleń okresowych będzie kładziony na znaczenie takich elementów jak: przewidywanie zachowania uczestników w ruchu drogowym, zachowanie odpowiedniej odległości od innych pojazdów i wykorzystanie dynamiki pojazdu, stała prędkość, płynna jazda i odpowiednie ciśnienie w oponach" - informuje resort.
Szkolenia obejmą także znajomość inteligentnych systemów transportu, które poprawiają efektywność prowadzenia pojazdu oraz umożliwiają lepsze planowanie trasy, umiejętności przewidywania i oceny zagrożeń w ruchu drogowym oraz dostosowania się do nich.
Jak informuje ministerstwo infrastruktury w celu dostosowania programu szkoleń okresowych do potrzeb kierowców oraz firm ich zatrudniających będzie możliwe uzgodnienie pomiędzy ośrodkiem szkolenia i osobą szkoloną przeprowadzenia takich modułów zajęć, które będą jej najbardziej potrzebne podczas wykonywania zawodu.
Projekt przewiduje także zmiany w przepisach ustawy o transporcie drogowym w zakresie warunków i sposobu szkolenia osób zamierzających lub wykonujących przewóz drogowy na stanowisku kierowcy. Mają one na celu podniesienie efektywności szkoleń, uproszczenie i zwiększenie transparentności zasad przeprowadzania testu kwalifikacyjnego oraz wprowadzenia ułatwień w wykonywaniu przewozu drogowego dla niektórych kierowców.
Planowane jest wprowadzenie profilu kandydata na kierowcę dla osoby zamierzającej przystąpić do kursu kwalifikacyjnego lub szkolenia okresowego, ustandaryzowanie dokumentów stosowanych na szkoleniach czy przeniesienie miejsca przeprowadzenia testu kwalifikacyjnego do wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego (obecnie test jest przeprowadzany przez komisję powołaną przez wojewodę w ośrodku szkolenia).