Kara za prędkość? Auto do zgniatarki, więzienie i zakaz prowadzenia

W europejskich krajach za rażące przekroczenie prędkości grozi mandat i co najwyżej zatrzymanie uprawnień. Skrajnie inne podejście do piratów drogowych mają władze Australii Południowej. Policja nie będzie się już bawić w kotka i myszkę z amatorami szybkiej jazdy. Samochody są skonfiskowane i złomowane, a kierowcy osadzani za kratkami.

Przekroczysz prędkość, to zezłomują samochód. Policja w Australii ma dość piratów drogowych/EAST NEWS/YouTube SA Police News
Przekroczysz prędkość, to zezłomują samochód. Policja w Australii ma dość piratów drogowych/EAST NEWS/YouTube SA Police News 

Łamanie przepisów drogowych wiąże się z mniejszymi bądź większymi konsekwencjami. W przypadku niewinnego przewinienia można liczyć na taryfę ulgową, jednak kiedy na celowniku znajdzie się pirat, policjanci rzadko kiedy idą na ugodę. Najlepiej wiedzą to w Australii, gdzie służby stosują bardzo radykalne środki. Mandat i grożenie palcem? Nic z tych rzeczy.

Koniec z taryfą ulgową dla piratów. Australia reaguje

Władze w Australii Południowej nie zamierzają patyczkować się z piratami drogowymi. Za przykład posłużył samochód 20-letniego pirata, który został złapany na rażącym przekroczeniu prędkości, stworzeniu zagrożenia w ruchu lądowym i jeździe pod wpływem narkotyków. Auto trafiło na złomowisko, a kierowca za kratki.

Oto, co może spotkać kierowców jeżdżących z ekstremalną prędkością po naszych drogach - więzienie, zmiażdżenie pojazdu i sprzedanie go na złom oraz pozbawienie prawa jazdy
powiedział nadinspektor Darren Fielke

Nie umiesz się zachować? Twoje auto trafi na złom

Po słowach wypowiedzianych przez nadinspektora Darrena Fielke, już nikt nie ma wątpliwości, że z piratami drogowymi dyskusja się zakończyła. Kiedy nie pomagają mandaty i zatrzymywanie uprawnień, trzeba pozbyć się źródła problemów - samochodu i sprawców. Młody pirat, który został przedstawiony jako przykład, został na dobre pozbawiony swojego pojazdu i trafił do aresztu na 16 miesięcy.

To ostrzeżenie dla wszystkich kierowców - bądźcie odpowiedzialni na naszych drogach. Uratuje to życie, uchroni cię przed więzieniem i będziesz mógł nadal prowadzić swój pojazd.
dodał Fielke

Konfiskata samochodu w Polsce. Kiedy przepisy wejdą w życie?

Nowelizacja kodeksu karnego, a konkretnie wprowadzenie artykułu 44b, o przepadku pojazdu prowadzonego przez sprawcę przestępstwa lub równowartości pojazdu, zakładała, że sąd będzie mógł orzec konfiskatę pojazdu kierowcom, którzy prowadzili pod wpływem i mieli powyżej 1,5 promila alkoholu w organizmie. Planowany termin wejścia w życie nowelizacji Kodeksu Karnego to 1 października 2023.

20-latek uciekał BMW. Uzbierał 241 punktówPolicja LubuskaPolicja