Johanna Quandt - od sekretarki do właścicielki marki BMW

W poniedziałek wieczorem, w swoim domu w Bad Homburg niedaleko Frankfurtu, zmarła Johanna Quandt - głowa rodziny posiadającej największe udziały w BMW i 11. najbogatsza kobieta na świecie. Jak doszła do takiej pozycji?

Johanna Quandt
Johanna QuandtAFP

Johanna Quand była trzecią żoną przemysłowca Herbert’a Quandt’a, któremu przypisuje się uratowanie BMW przed upadkiem zaraz po II wojnie światowej. Joanna w latach pięćdziesiątych pełniła funkcję sekretarki Herberta w jego biurze i ostatecznie stała się jego asystentką. Para wzięła ślub w 1960 roku, po drugim rozwodzie Quandt’a.

Po śmierci męża, w 1982 roku Joanna odziedziczyła duże udziały w BMW. W radzie nadzorczej firmy zasiada obecnie dwójka jej dzieci: syn Stefan Quandt (kontroluje 17,4 proc. udziałów) i córka Susanne Klatten (12,5 proc.). Łącznie rodzina posiada aż 46,8 proc. udziałów w niemieckiej marce. Po śmierci Joanny udziały zostaną rozdzielone między dzieci.

Herbert Quandt zawdzięczał fortunę ojcu, którego firma w czasie I wojny światowej dostarczała mundury dla niemieckiej armii. Już w czasie II wojny światowej Herbert zasiadał w radzie nadzorczej firmy AFA, przekształconej później w VARTA AG. W 1954 roku, gdy zmarł ojciec Herberta - Gunter, rodzina Quandt’ów była właścicielem konglomeratu przeszło 200 przedsiębiorstw.

W 1959 roku Herbert zapisał się na dobre w historii BMW. Firma była wówczas na skraju bankructwa - trwały ostatnie uzgodnienia dotyczące sprzedaży pakietu większościowego koncernowi Daimler-Benz. Po protestach związków zawodowych, niemalże w ostatniej chwili Herbert sprzeciwił się takiemu rozwiązaniu i - ryzykując wiele ze swojego majątku - wykupił 50 proc. udziałów w BMW, uzyskując w firmie władzę niemal absolutną.

Johanna Quandt ze swoimi dziećmi - Stefan Quandtem i Susanne KlattenAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?