Jesienne pułapki na drodze

Jesień to bardzo trudny okres dla każdego kierowcy. Słońce, deszcz, śnieg, mróz i znowu słońce to charakterystyczne zmiany dla tej pory roku. Nie można przewidzieć, co przyniesie nam następny dzień, a czasem nawet co następna godzina. Dlatego też powinniśmy dość wcześnie pomyśleć o wszelkich możliwych rozwiązaniach, gwarantujących nam bezpieczeństwo na drodze.

Kliknij
KliknijINTERIA.PL

Jakie miejsca są szczególnie niebezpieczne? Czy można zapobiec utracie widoczności?. Jak nie dać się oślepić? Jak uniknąć jesiennych pułapek na drodze?

Wilgotność

INTERIA.PL

Z początkiem jesieni pogoda staje się zmienna, częściej pada i drogi zwykle są mokre. Pamiętajmy, że na drogach robi się bardziej ślisko, dlatego zachowajmy większy odstęp od jadącego przed nami samochodu oraz zmniejszmy prędkość. Szablonowym przykładem jesiennych wypadków są poślizgi powodowane przez zbyt szybki zjazd z drogi asfaltowej na gruntową. Zapominamy, że zasypana liśćmi błotnista droga ma zupełnie inną przyczepność niż łatwo schnący asfalt. Poślizg grozi nam także na asfaltowej drodze, jeśli nagle zmienia się rodzaj asfaltu, bo w warunkach dużej wilgotności mają one różną przyczepność.

Mosty i wiadukty

Bardzo poważnym zagrożeniem są mosty i wiadukty, na których łatwo wpaść w poślizg. Mimo, iż przy gruncie nie ma przymrozku, na wiadukcie lub moście bardzo często występuje miejscowe oblodzenie. W tych miejscach należy zachować szczególną ostrożność i dodatkowo zmniejszyć prędkość w szczególności nad ranem oraz po opadnięciu mgły.

Kałuże na drodze

INTERIA.PL

W czasie opadów deszczu lub bezpośrednio po nich, wykonywanie manewru wyprzedzania staje się bardziej niebezpieczne. Możemy zostać ochlapani przez wyprzedzany lub wyprzedzający nas samochód, co może spowodować pogorszenie się widoczności. Żeby tego uniknąć, najlepiej już przed rozpoczęciem manewru włączyć wycieraczki. Jesienią szczególnie dbajmy o to, aby wycieraczki były czyste i nie zabrakło nam płynu do spryskiwaczy. Pamiętajmy, że woda w kałużach, oprócz chwilowej utraty widoczności, może także powodować poślizg.

Światła

INTERIA.PL

Pamiętajmy, że mamy obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę. Oprócz tego w szczególnie utrudnionych warunkach warto korzystać ze świateł przeciwmgielnych. Jednak przy niewielkiej mgle oraz gdy wyjeżdżamy z mgły nie zapominajmy wyłączyć przednich i tylnych świateł przeciwmgielnych podczas braku mgły szczególnie tylne światła przeciwmgielne bardzo rażą kierowcę jadącego za nami, przez co utrudniają ocenę odległości i często powodują zbyt późne hamowanie.

Krótszy dzień powoduje, że częściej jeździmy po zmroku. Aby światła pojazdów jadących z naprzeciwka nie raziły nas, unikajmy patrzenia na przeciwległy pas ruchu, skoncentrujmy się na naszym pasie i poboczu. Światła innego pojazdu mogą oślepić nawet na kilka sekund!

Zimniej niż 7 stopni C

Jeśli temperatura spada poniżej 7 stopni C, nie czekajmy na pierwszy śnieg tylko rozpocznijmy przygotowania do zimy, zmieniając opony letnie na zimowe i dostosowując technikę jazdy do kolejnej pory roku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas