Jedna noc, dwa wypadki pijanych kierowców
Tylko jednej nocy na drogach województwa małopolskiego doszło do dwóch wypadków drogowych z działem nietrzeźwych kierujących.
Pierwsze zdarzenie miało miejsce po godz. 22.00 w Nowym Targu na "zakopiance" . Wstępnie ustalono, że 25-letni kierujący samochodem osobowym marki Volvo, nie zachował bezpiecznej odległości między pojazdami i najechał na tył poprzedzającego citroena.
25-latek wsiadł za kierownicę pomimo, że był pijany. Mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie i nie posiadał uprawnień do kierowania. Kierujący citroenem był trzeźwy, został przewieziony do szpitala z urazem kręgosłupa, a pasażerka nie odniosła poważnych obrażeń.
Do drugiego wypadku doszło po godz. 1.00 w miejscowości Wróblówka. 19-letnia kierująca samochodem osobowym marki Renault zjechała z drogi do przydrożnego rowu, pojazd uderzył w betonowy przepust i zatrzymał się na dachu. Kobieta została zakleszczona w samochodzie. Strażacy pomogli 19-latce wydostać się ze środka pojazdu. Okazało, że również była pijana. Badanie wykazało ponad promil alkoholu w organizmie.
Kobieta została przewieziona do szpitala. Ponadto straciła prawo jazdy, a wrak został zabezpieczony.
Pomimo licznych kontroli i prowadzonych działań profilaktycznych, wciąż zdarzają się osoby, które nie zważając na konsekwencje prawne i finansowe, ryzykują nie tylko własne życie i zdrowie, wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu. Wystarczy tylko chwila nieuwagi i może dojść do tragedii. Tylko w ciągu tygodnia policjanci ujawnili dziewięciu kierujących na "podwójnym gazie".
Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości (art.178a kk) grozi wysoka grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Odpowiedzialność karna za spowodowanie wypadku drogowego zależy od odniesionych obrażeń osoby poszkodowanej w wypadku (art.177kk).
Za spowodowanie średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu sprawca podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeszcze surowiej traktuje się nietrzeźwych sprawców wypadku drogowego, gdzie sąd orzeka karę pozbawienia wolności w zależności od skutków wypadku zwiększoną o połowę.