Japończycy inwestują w Gliwicach. Wierzą w diesle!
Działająca w Gliwicach od 16 lat firma NGK Ceramics Polska w swojej nowej fabryce będzie produkowała nowoczesne czujniki kontroli składu spalin. W zakładzie pracę znajdzie 400 osób - poinformował gliwicki magistrat.
Nowo otwarta fabryka przy ul. Gutenberga ma 8 tys. m kw. powierzchni. Będą w niej produkowane czujniki tlenków azotu - będące elementami systemów sterowania pracy silników diesla. Przy liniach montażowych i inspekcyjnych zatrudnienie powinno znaleźć 400 osób. Rekrutacja już się rozpoczęła.
"Rozwijamy nasz oddział w Gliwicach, ponieważ to dobre miejsce na inwestycje m.in. z powodu dogodnej lokalizacji, przychylności i wsparcia lokalnych władz oraz wykwalifikowanych pracowników" - ocenił cytowany przez miasto dyrektor administracji NGK Ceramics Polska Piotr Słowik.
NGK Ceramics Polska działa w Gliwicach od 16 lat i zatrudnia tam 3,4 tys. osób. Firma uruchomiła w gliwickiej strefie ekonomicznej już trzy zakłady, gdzie produkuje elementy ceramiczne, m.in. filtry do cząstek stałych dla samochodów z silnikiem diesla i benzynowych oraz substraty ceramiczne, będące elementami układów wydechowych dla samochodów ciężarowych i autobusów.
Firma NGK Ceramics Polska jest częścią japońskiej grupy NGK Insulators, która ma siedzibę w Nagoi.
Koncern działa w przemyśle ceramicznym, energetycznym i elektronicznym. To jeden z największych na świecie producentów samochodowych filtrów ceramicznych. W Gliwicach powstają tzw. filtry cząstek stałych do silników diesla dla większości europejskich producentów aut osobowych. Filtry te ograniczają zawartość sadzy i szkodliwych substancji w spalinach.
Oprócz filtrów cząstek stałych do samochodów osobowych (wytwarzanych z otrzymywanego sztucznie węglika krzemu), firma wytwarza czujniki tlenków azotu w spalinach oraz wielkogabarytowe katalizatory wytwarzane z kordierytu (naturalnego materiału powstającego w procesie wypalania kopalnych surowców).
Obok rozwijanej od 2003 r. produkcji w Gliwicach, w 2017 r. spółka NGK Ceramics Polska otworzyła też zakład produkcji filtrów cząstek stałych z węglika krzemu w Tucznawie - dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Łączne zatrudnienie firmy w Polsce - według danych z jej strony internetowej - przekracza 4 tys. osób.