Jaka jest różnica między oponami letnimi i zimowymi?
Zastanawiasz się nad różnicami między oponami letnimi a zimowymi? Różnią się nie tylko wizualnie, ale także osiągami na różnych typach nawierzchni. Sprawdź artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
Opony letnie i zimowe - podstawowe różnice
Rozpoznanie, na jaki sezon została zaprojektowana dana opona, jest często widoczne gołym okiem. Opony zimowe czy letnie? Dobre pytanie! Doświadczony kierowca jest w stanie zauważyć pewne różnice wizualne już z kilku metrów.
Aby lepiej zrozumieć, czym różnią się opony letnie od zimowych, warto wyjaśnić, z czego te różnice wynikają i dlaczego zostały zastosowane. W poniższym poradniku skupimy się na trzech podstawowych aspektach opon sezonowych, które determinują najważniejsze według nas różnice.
Bieżnik opon
Rzeźba bieżnika ma wpływ na bardzo wiele ważnych czynników - od przyczepności na różnych rodzajach dróg, przez długość drogi hamowania, aż po głośność ogumienia. Po tym elemencie najłatwiej rozpoznać rodzaj opony, ponieważ wizualnie najbardziej rzuca się w oczy.
Bieżnik opon zimowych jest zazwyczaj głębszy, niż ich odpowiednik na lato. Charakteryzuje się też dużą ilością lameli i nacięć, mających za zadanie wyrzucać śnieg na zewnątrz, a przez to zwiększać przyczepność w niesprzyjających warunkach zimowych.
Z kolei bieżniki opon letnich dostosowane są do jak najlepszego radzenia sobie na suchej i mokrej nawierzchni. W związku z tym takie bieżniki są możliwie najbardziej gładkie, a żebra opon przedzielane są przez szerokie rowki. Mają one za zadanie sprawne odprowadzanie wody, a przez to lepszą ochronę m.in. przed zjawiskiem aquaplaningu.
Mieszanka gumowa opon
Mieszanka gumowa użyta do produkcji opon letnich i zimowych nie jest możliwa do rozpoznania gołym okiem, jednak pełni bardzo ważną rolę, gdyż dostosowuje opony do poszczególnych zakresów temperatur.
Opony letnie wykonane są z trwałej mieszanki, która zapewnia wysoką twardość w dodatnich temperaturach. Dzięki temu opona zachowuje swoje właściwości oraz nie odkształca się podczas jazdy nawet na bardzo rozgrzanym asfalcie.
Natomiast mieszanka opon zimowych wykonana jest z bardziej elastycznych materiałów, które cechuje wyższa odporność na działanie niskich temperatur. Dzięki temu ogumienie jest miękkie i zapewnia pewny kontakt z nawierzchnią, nawet podczas surowej zimy.
Dlaczego warto zwracać na to uwagę? Opony letnie użytkowane w bardzo niskich temperaturach bardzo szybko stwardnieją, co może skutkować znacznie pogorszoną przyczepnością, a nawet utratą panowania nad samochodem.
Opony zimowe użytkowane w sezonie letnim będą natomiast ulegać znacznie szybszemu zużyciu. Miękka mieszanka może też generować wyższe opory toczenia, co poskutkuje znacznie gorszemu komfortowi jazdy i mniejszą efektywnością paliwową.
Oznaczenia opon zimowych i letnich
Jeszcze jednym aspektem, po którym łatwo odróżnić opony zimowe od letnich są oznaczenia na powierzchni ogumienia. Prezentują one pełne informacje o przeznaczeniu wybranego modelu.
Choć oznaczeń na oponie zazwyczaj jest bardzo dużo i mogą one przyprawić kierowcę o zawroty głowy, skupmy się na najważniejszych symbolach - M+S oraz 3PMSF. Pozwolą one w szybki sposób rozpoznać, na jaki sezon przeznaczona jest dana opona.
Zobacz również:
Oznaczenie M+S (Mud and Snow) to najkrócej mówiąc, przeznaczenie opony do poruszania się po błocie oraz śniegu. Jest to dodatkowa informacja, że konstrukcja oraz materiał wykonania danej opony jest przystosowany do poruszania się w niższych temperaturach.
Należy więc pamiętać, że oznaczenie M+S nie musi oznaczać, że opona jest zimowa! Jest to jedynie deklaracja producenta o osiągach danego ogumienia.
Znacznie jaśniejszą informacją dla kierowcy jest oznaczenie 3PMSF. Symbol wyrażony trzema szczytami górskimi i płatkiem śniegu dowodzi, że dany model opon został specjalnie stworzony z myślą o warunkach zimowych w Europie.
Jest to także dodatkowy znak jakości świadczący o tym, że dane ogumienie przeszło dodatkowe testy przyczepności na śniegu i jest w pełni zgodne z surowymi normami Unii Europejskiej.
Opony zimowe a letnie. Dlaczego warto znać różnice?
Niezależnie od sezonu i konkretnego modelu, to właśnie opony w znaczącym stopniu wpływają na bezpieczeństwo kierowcy, jak i pasażerów. To ich zadaniem jest utrzymanie dobrego kontaktu pomiędzy samochodem, a nawierzchnią.
Choć jest to z pozoru banalna wiedza, kupując nowe opony zimowe lub letnie dobrze jest znać powyższe różnice. Dzięki nim zyskujemy dodatkową pewność, że wybrane ogumienie jest właściwe i odpowiednie do panujących warunków. A to z pewnością pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo i komfort codziennych podróży!