Jak zapłacić za autostradę w e-Toll? Na jakich drogach obowiązuje ten system?

E-Toll nie obejmuje wszystkich autostrad w kraju. A na których? Gdzie za przejazd autostradą zapłacimy aplikacją e-Toll? Jak to zrobić?

E-Toll - zmiany w płatnościach za autostrady

Nowe zasady korzystania z autostrad obowiązują już od 1 grudnia 2021 roku. Właściciele samochodów osobowych korzystający z płatnych odcinków dróg zarządzanych przez GDDKiA, czyli A2 między Koninem i Strykowem oraz A4 między Wrocławiem i Sośnicą mogą dostać aż 500 zł mandatu, jeśli nie opłacą przejazdu. 

Kamery na bramkach odczytują numery rejestracyjne wjeżdżających i wyjeżdżających samochodów, a na trasie pojawią się pojazdy KAS wyposażone w specjalne kamery. Dlatego o będzie karę nietrudno, tym bardziej, że bramki na autostradach są teraz cały czas otwarte, a opłaty aktywne. 

Reklama

Kierowca może kupić specjalny karnet na oznaczonych stacjach benzynowych lub zapłacić za pomocą aplikacji. Właśnie w tym celu powstała aplikacja e-Toll

Zanim użyjemy aplikacji e-Toll należy ściągnąć ją smartfona ze sklepu, a następnie założyć profil, dodać pojazd i uruchomić w telefonie lokalizację. Dzięki temu płatność będzie pobierana automatycznie na zasadzie konta przedpłaconego. Kierowca musi najpierw przelać środki na konto (kartą przelewem lub BLIK), z którego będą pobierane opłaty.

E-Toll - jak założyć konto

System umożliwia założenie konta na trzy sposoby. Pierwsza z nich do rejestracja online poprzez Internetowe Konto Klienta systemu e-Toll (dostępne na stronie etoll.gov.pl) lub serwis e-Urząd Skarbowy. Innym ze sposobów jest wizyta w Miejscach Obsługi Klienta w wybranych lokalizacjach na terenie kraju. Trzecią opcję umożliwiają niektórzy operatorzy kart flotowych. Żeby prawidłowo założyć konto w aplikacji e-Toll podczas procesu rejestracji online należy:

  • Zalogować się do Internetowego Konta Klienta - weryfikacja poprzez Profil Zaufany, mObywatel, login i hasło.
  • Podać adres mailowy, numer rejestracyjny pojazdu i tzw. biznesowe ID - numer urządzenia pokładowego lub aplikacji mobilnej, żeby autoryzować urządzenie do lokalizacji.
  • Zasilić konto odpowiednią kwotą - minimalnie to 20 złotych.

Podczas rejestracji osobistej należy okazać takie dokumenty, jak dowód rejestracyjny lub potwierdzenie klasy emisji spalin. Rejestracja przy użyciu systemów kart flotowych wymaga uzupełnienia danych dotyczących pojazdu. Po prawidłowym skonfigurowaniu aplikacji e-Toll należy każdorazowo pamiętać o jej uruchomieniu przed przejazdem przez bramki i udostępnienie lokalizacji w telefonie. Później wystarczy kliknąć zielony przycisk "rozpocznij przejazd", żeby odpowiednie opłaty naliczyły się automatycznie.

E-Toll - gdzie obowiązuje? Płatne odcinki z e-Tollem

W przypadku kierowców aut osobowych aplikacja e-Toll w tej chwili będzie przydatna jedynie na dwóch płatnych odcinkach autostrad w Polsce. E-Tollem zapłacimy za przejazd płatnymi fragmentami:

  • A2 Konin-Stryków
  • A4 Wrocław-Sośnica

E-Toll - na jakich autostradach - mapa

Nie wszystkim kierowcom nazwy konkretnych odcinków autostrad coś mówią, dlatego poniżej załączamy mapę płatnych odcinków autostrad, na których można korzystać z aplikacji e-TollMapa pochodzi z oficjalnej, rządowej strony systemu e-Toll.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: e-TOLL | autostrady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy