Jak sprawdzić przebieg auta?

Przedstawiamy kilka sposobów, jak sprawdzić przebieg auta wraz z oceną ich skuteczności.

article cover
materiały prasowe

Zakup samochodu, nawet używanego, stanowi poważną inwestycję. Oczywiście, sprzedający bardzo często przedstawia pojazd wyłącznie w dobrym świetle. Wiara w prawdomówność sprzedawcy może wpędzić nas w kosztowne problemy z samochodem. Szczególnie, gdy stan rzeczywisty zakupionego auta, odbiega od informacji uzyskanych od sprzedawcy.

Najczęstszym i powtarzającym się przekłamaniem jest przebieg samochodu. Zafałszowanie ilości przejechanych kilometrów umożliwia podwyższenie wartości oraz ułatwia przekazanie nieprawdziwych informacji o stanie technicznym pojazdu.

Jak sprawdzić przebieg auta podczas oględzin?

Podczas zakupu warto zapytać sprzedającego o wszystkie szczegóły związane z samochodem, w tym także o to, czy licznik przedstawia rzeczywisty przebieg. Nie każdy sprzedawca będzie potrafił nam udowodnić, autentyczność przebiegu.

Pierwszą przesłanką powinien być wygląd wnętrza. Mocno wyeksploatowane auta posiadają przetarcia na materiale wykańczającym elementy, m.in. na kierownicy, fotelu, gałce zmiany biegów. Jednak jest to jedynie pewna wskazówka, która nie zawsze będzie miarodajna. Zużycie tych elementów jest także uzależnione od klasy samochodu.

Sprawdzenie samochodu przed podjęciem decyzji o zakupie

Istotne jest, aby sprawdzić dany samochód u autoryzowanego przedstawiciela marki. Warto to zrobić, nawet wtedy, kiedy samochód od kilku lat nie był na przeglądzie w ASO. Informacje nie będą kompletne i aktualne, ale pozwolą na ocenę danych przedstawionych przez właściciela pojazdu. Można porównać ostatni przedstawiony przebieg i z dnia zakupu. Dodatkowo posiadając wiedzę o sposobie użytkowania auta będziemy mogli ocenić, czy aktualny przebieg jest wiarygodny.

Sprzedający, który jest pewny stanu technicznego pojazdu powinien zgodzić się na kontrolę przez specjalistę z zakresu mechaniki samochodowej. Polecane jest to szczególnie dla osób, które posiadają nikłą wiedzę na temat samochodów. Należy to także rozważyć przy zakupie drogich samochodów. Wówczas koszt usługi będzie o wiele niższy niż potencjalne wydatki ponoszone na przyszłe naprawy samochodu.

Jak sprawdzić przebieg auta przed wyjściem z domu?

Podczas umawiania się na oględziny samochodu można poprosić sprzedającego o podanie numeru nadwozia VIN, numeru rejestracyjnego oraz datę pierwszej rejestracji. Wspomniane dane umożliwiają uzyskanie informacji z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Kupujący posiada wówczas wgląd do wartości przebiegów z odbytych przeglądów w kraju.

Jednak jeżeli nie znamy wszystkich trzech danych, a jedynie numer VIN, racjonalnym pomysłem będzie wykupienie płatnego raportu na portalu typu autobaza.pl. Dowiesz się z niego o wiele więcej niż z danych rządowych.

materiały prasowe

Raport ze strony np. autobaza przedstawia wiarygodną historię pojazdu. Można sprawdzić auta sprowadzane  nawet z zagranicy. Wówczas o wiele łatwiej jest dokonać oceny wiarygodności przebiegu.

Sposoby na sprawdzenie przebiegu zagranicznego auta uzależnione są od kraju pochodzenia. Np. w Belgii mamy Car Pass, a w Holandii NAP. Są to instytucje dzięki którym potwierdzisz przebieg pojazdu mającego pierwszą rejestrację w tych krajach. Autobaza.pl zapewnia taką weryfikację na swoich stronach.

Precyzyjna metoda jak sprawdzić przebieg auta

Portal autobaza.pl przedstawia informacje, które są zrozumiałe dla każdego, nawet największego laika motoryzacyjnego. Zapoznanie się z danymi przed oględzinami umożliwi wypytanie sprzedającego o kwestie, które mają wpływ na ostateczną cenę samochodu.

W ramach przygotowanego raportu, kupujący uzyskuje dostępne informacje o pojeździe. Historia pojazdu nie będzie już tajemnicą, znaną wyłącznie z subiektywnych opowiastek sprzedającego.

Problem jak sprawdzić przebieg auta staje się naprawdę łatwy do rozwiązania. Wybór właściwego portalu pozwoli na uzyskanie kluczowych informacji, mających istotny wpływ na podjęcie decyzji o zakupie używanego samochodu.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas