Gliwicki Opel pędzie szkolił uczniów

Zajęcia prowadzone w szkole oraz w gliwickich zakładach Opla od września będzie oferowało Górnośląskie Centrum Edukacyjne (GCE) w ramach powstałej tam klasy patronackiej, w której będą się kształcić przyszli fachowcy od utrzymania ruchu produkcji.

Opel narzeka na brak wykwalifikowanej kadry
Opel narzeka na brak wykwalifikowanej kadryInformacja prasowa (moto)

Dyrektor General Motors Manufacturing Poland Andrzej Korpak podkreślił w poniedziałek podczas podpisania porozumienia w tej sprawie, że powstanie klasy patronackiej jest odpowiedzią na potrzeby rynku. "Brakuje teraz wykwalifikowanych fachowców" - zaznaczył.

Dlatego gliwicki Opel postanowił podjąć współpracę z działającą w ramach GCE Zasadniczą Szkołą Zawodową nr 1 w Gliwicach, by umożliwić przyszłym fachowcom od utrzymania ruchu produkcji nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną naukę zawodu.

Jak wyjaśniła dyrektor GCE Bogumiła Kluszczyńska program ten będzie się odbywał na zasadach kształcenia dualnego. Początkowo przedmioty teoretyczne i praktyczne będą nauczane w szkole, a w późniejszym czasie także "w rzeczywistych warunkach firmy".

Koordynator programu ze strony GM Manufacturing Poland Grzegorz Smołka podał, że szczegóły dotyczące programu są jeszcze dopracowywane. "Na pewno w pierwszym roku zarówno szkolenie teoretyczne, jak i praktyczne będzie się odbywało w całości w szkole" - powiedział Smołka.

Jednak z czasem uczniowie będą spędzać w gliwickich zakładach coraz więcej godzin, za co dostaną również wynagrodzenie. "To będą nasi młodociani pracownicy. W ramach specjalnego programu będą zapoznawali się z zakładem, będą się uczyli, a potem też pracowali, w związku z czym należy im się stosowne wynagrodzenie. Wprawdzie nie będzie ono duże, średnio ok. 250 zł miesięcznie, więc w gruncie rzeczy jest to pewnego rodzaju stypendium, tak należy to chyba traktować" - wskazał Smołka.

Po zakończeniu trzyletniej edukacji młodzi fachowcy będą mogli liczyć na zatrudnienie w gliwickich zakładach właśnie. "Oczywiście nikt nie może dać pełnej gwaranci, że ci pracownicy na 100 proc. będą (u nas) zatrudnieni, bo to zależy od koniunktury na rynku, ale oczywiście (...) będziemy chcieli jak najwięcej tych ludzi zatrzymać" - zapowiedział Korpak.

Program ruszy od września, a nabór rozpocznie się w maju. Docelowo klasa ma liczyć 20 uczniów. Według zapowiedzi dyrektor w rekrutacji będą uwzględniane m.in. oceny z egzaminu gimnazjalnego oraz zainteresowania chętnych.

Dyrektor wyraziła także nadzieję, że nowa klasa będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. "Jest to coś nowego, czego do tej pory w ofercie edukacyjnej naszego miasta nie było, więc myślę, że uczniowie, absolwenci gimnazjów zobaczą niesamowite możliwości, jakie my oferujemy wraz z gliwickim Oplem" - zaznaczyła Kluszczyńska.

Do działającej w ramach GCE im. Marii Skłodowskiej-Curie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1 w Gliwicach uczęszcza obecnie 254 uczniów.

Firma General Motors Poland rozpoczęła działalność produkcyjną w 1994 r. Warszawska montownia zakończyła działalność w czerwcu 2000 r., kiedy głównym ośrodkiem produkcyjnym General Motors w Polsce stała otwarta dwa lata wcześniej fabryka w Gliwicach. To jeden z najnowocześniejszych zakładów koncernu na świecie. Zajmuje łącznie ponad 70 hektarów.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas