"Gierkówka" zostanie przebudowana. Kiedy pojedziemy nową DK91?

Po oddaniu do ruchu autostrady A1, przyszedł czas na przebudowę "gierkówki", czyli starej "jedynki", między Częstochową i Siewierzem. Prace obejmą odcinek o długości 40 kilometrów.

Przebudowa "gierkówki" już się rozpoczęła

Jak przypomniał w piątek rzecznik katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marek Prusak, na dwóch odcinkach o łącznej długości 10 km trwają już prace budowlane; dla dwóch kolejnych trwa wyłanianie wykonawców. Dla trzech pozostałych trwa wykonywanie dokumentacji projektowej.

Jak wynika z informacji Prusaka, droga nie zmieni charakteru. Nadal będzie to dwujezdniowa trasa z kolizyjnymi skrzyżowaniami. Podniesiona zostanie natomiast jej nośność, zastosowana zostanie tzw. cicha nawierzchnia; powstaną chodniki i drogi pieszo-rowerowe, ekrany akustyczne, oświetlenie i odwodnienie. Przebudowane zostaną zatoki autobusowe, powstaną nowe do kontroli pojazdów. Droga ma mniej oddziaływać na środowisko.

Reklama

Na dwóch odcinkach DK91 Nowa Wieś - Zawada oraz Markowice - Brudzowice, o łącznej długości 10 km, trwają już roboty budowlane. Wartość tych inwestycji to ponad 132 mln zł. Umowę na pierwszy z nich, o długości 4,9 km podpisano we wrześniu ub. roku, z umownym terminem w listopadzie br. Obecnie zaawansowanie robót na tym odcinku wynosi 35 proc.

Umowę na 5,1-kilometrowy odcinek Markowice - Brudzowice zawarto w styczniu br., z umownym terminem w lipcu 2023 r. Obecnie dwukierunkowy ruch pojazdów odbywa się na jezdni w kierunku Częstochowy, a na jezdni w stronę Siewierza prowadzone są roboty. Zamiana powinna nastąpić w październiku br. Zaawansowanie robót na tym odcinku wynosi 16 proc.

Przetargi na przebudowę kolejnych fragmentów "gierkówki"

5 września br. katowicki oddział GDDKiA opublikował ogłoszenie o przetargach na odcinki Częstochowa - Nowa Wieś oraz Siedlec Duży - Koziegłowy o łącznej długości prawie 9 km (w tym 4,6 km Częstochowa - Nowa Wieś oraz 4,4 km Siedlec Duży - Koziegłowy). Otwarcie ofert wyznaczono na 13 października br. Roboty powinny zostać wykonane w 13-16 miesięcy (bez okresu zimowego).

W przygotowaniu są odcinki DK91 Zawada - Siedlec Duży o długości 5,5 km (planowane ogłoszenie przetargu w IV kw. br.), Koziegłowy - Markowice o długości 5,3 km (przetarg od III kw. 2023 r.), Brudzowice - Siewierz o długości 5,3 km (przetarg od II półrocza 2023 r.) i Siewierz - Podwarpie o długości 6,9 km (przetarg od III kw. 2023 r.). Realizacja tych zadań przypadłaby na lata 2024-25.

Równoległy do tego fragmentu dawnej "jedynki", liczący blisko 60 km odcinek autostrady A1 między Pyrzowicami (w pobliżu lotniska Katowice) do włączenia w drogę krajową nr 1 na północ od Częstochowy, udostępniono kierowcom w 2019 r. Już wtedy dostępne były: odcinek A1 na południe od Pyrzowic (w stronę Gliwic i Ostrawy) i jedna jezdnia trasy S1 między Pyrzowicami i Siewierzem.

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budowa dróg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy