Gdzie znaleźć datę?

Masz wątpliwości, kiedy wyprodukowano samochód, który chcesz kupić? Obejrzyj dokładnie jego niektóre elementy, a wszystko się wyjaśni.

article cover
tygodnik "Motor"

Oczywiście łatwiej jest cofnąć licznik pojazdu niż datę jego produkcji, ale nawet i w tym zakresie można natknąć się na różne "cuda". Tymczasem wnętrze pojazdu i elementy jego wyposażenia to prawdziwa kopalnia informacji o przybliżonej dacie produkcji auta lub poszczególnych jego części. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać.

Większość plastikowych elementów wyposażenia tj. popielniczka, części tapicerki, tablica przyrządów, różnego rodzaju obudowy i osłonki, mają na tzw. "wewnętrznej", niewidocznej stronie wytłoczone informacje o dacie produkcji. Zazwyczaj spotkamy się z trzema sposobami oznaczania tej daty:

+ "kratka" - data produkcji (miesiąc i rok) oznaczone są punkcikami na wytłoczonej kratce. Ostatnia kropka, oznacza miesiąc i rok produkcji elementu;

+ "zegar" - data produkcji wytłoczona jest piktogramem przypominającym zegar, gdzie strzałka wskazuje miesiąc, a dwie cyfry obok strzałki rok;

+ "tradycyjny" - na elemencie naklejona jest nalepka z datą produkcji.

Dość często znajdziemy ją też na innych elementach pojazdu. Niektóre informacje mogą być dla nas mylące (np. na żarówkach, amortyzatorach czy oponach). Przecież one się zużywają i po jakimś okresie wymagają wymiany. Są jednak takie, które podczas normalnej eksploatacji auta wymieniane są niezwykle rzadko (np. amortyzatory podnośników klapy bagażnika lub pokrywy silnika, metalowe elementy nadwozia).

Różne daty produkcji lub oznaczenia firm umieszczone np. na amortyzatorach podnośników pokrywy bagażnika, na szybach lub na elementach tapicerki często mogą świadczyć o ich wymianie. Nie zawsze musi to budzić nasze podejrzenia, że auto jest powypadkowe, ale możemy to dość szybko zweryfikować, używając miernika grubości lakieru.

Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym wydaniu tygodnika Motor.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas