Gdzie kamperem nad polskie morze? Na dziko czy na polu kempingowym?
Wyprawa kamperem nad polskie morze to coraz popularniejsza forma spędzania urlopu. Nowoczesny pojazd zapewni Ci w tym czasie nie tylko niezależność, ale i pełną wygodę. Nadchodzące wakacje to idealna okazja, aby przekonać się o tym osobiście. Jak wolisz spędzić swój urlop w kamperze? Na dziko czy na polu kempingowym?
Caravaning to forma turystyki motorowej. W tym przypadku jednak zamiast hotelu za bazę żywieniowo-noclegową służy przyczepa kempingowa albo kamper.
Czy ta definicja w pełni odpowiada na pytanie, co to jest caravaning? Zwolennicy wakacyjnych wypraw kamperem nazywają go wręcz stylem życia.
Powodem jest to, że zapewnia całkowitą niezależność zarówno w zakresie podróży, jak i odpoczynku - również w towarzystwie rodziny czy przyjaciół.
Jeśli złapałeś już kempingowego bakcyla, to kolejnym krokiem do realizacji wakacyjnych planów jest wybór właściwego pojazdu.
Kamper czy przyczepa kempingowa? Co wybrać na urlop w caravaningowym stylu? Oba typy pojazdów rekreacyjnych mają swoich zwolenników.
Kamper to samochód zintegrowany z częścią mieszkalną, która zapewnia pasażerom miejsce do spania i wypoczynku. Wielkość i pojemność kampera różnią się ze względu na rodzaj zabudowy.
Największe są alkowy, czyli kampery zbudowane na podwoziu oraz kabinie samochodu dostawczego. Oferują do 8 miejsc sypialnych, ale ich spore gabaryty mogą utrudniać podróżowanie.
Mniejsze są kampery typu półintegra. Za najbardziej komfortowe uważane są z kolei pojazdy rekreacyjne o nadwoziu w pełni zintegrowanym z kabiną kierowcy.
Najmniejsze są kamper vany, czyli pojazdy dostawcze typu Volkswagen Transporter wyposażone w kempingowe udogodnienia. Masa całkowita większości kamperów wynosi poniżej 3,5 tony. Może je więc legalnie prowadzić każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B.
Zakup lub wynajem przyczep kempingowych jest tańszy niż w przypadku kamperów. Ich największe modele również mogą oferować nawet 8 miejsc do spania. Większość samochodów osobowych ma możliwość montażu haka holowniczego, co pozwala na jazdę z przyczepą kempingową.
Przepisy ruchu drogowego pozwalają właścicielom prawa jazdy kategorii B na ciągnięcie przyczep kempingowych. Warunkiem jest to, by dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (samochód i przyczepa) nie przekraczała 3500 kg. Należy w tym celu zsumować wartości z rubryki F2 pojazdu i rubryki F2 przyczepy.
Jazda z przyczepą, która zapewni komfortowe warunki dla 4 i więcej podróżujących wymaga prawa jazdy kategorii E. Pamiętaj również, że jeśli zestaw składający się z samochodu osobowego i przyczepy przekroczy wagę 3,5 tony, to konieczne jest uiszczenie stosownej opłaty drogowej.
Wymarzony urlop wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie zapomnij, aby zabrać na wakacje do kampera albo przyczepy rzeczy potrzebne podczas wypoczynku. Co składa się na podstawowe i niezbędne wyposażenie?
- Butla gazowa z reduktorem;
- Podkłady do poziomowania;
- Przedłużacz i przejściówki CEE;
- Wąż do wody;
- Garnki;
- Zastawa do stołu;
- Miski;
- Czajnik elektryczny;
- Suszarka do prania;
- Stół i krzesła.
Wybrzeże bałtyckie to najpopularniejszy kierunek wakacyjnych wypadów. Które kempingi nad polskim morzem oferują wysoki standard i cieszą się uznaniem wśród użytkowników kamperów oraz przyczep? Wypróbuj np.:
- Kemping U Gienia w Gąskach - zlokalizowany 15 metrów od morza w spokojnej okolicy. Oferuje wszystkie udogodnienia przeznaczone dla kamperów.
- Camping Morski 21 w Łebie - jego wysoki standard został potwierdzony przez polskie i międzynarodowe stowarzyszenia kempingowe.
- Kemping Horyzont we Władysławowie - mieście się nad samym morzem i oferuje pełną infrastrukturę dla kamperów oraz piękne widoki.
- Keja plac dla kamperów w Pobierowie - przyjazny zwierzętom kemping położony w pobliżu malowniczego klifu.
- Camping pod Brzozami w Ustroniu Morskim - oferuje komfortowe miejsca przeznaczone tylko dla kamperów.
Czytaj także: 5 zapierających dech w piersi tras wakacyjnych dla kamperów