Reklama

Drogi ekspresowe będą płatne?!

W dzisiejszym wydaniu dziennika "Fakt" czytamy, że rząd szykuje nowe przepisy dotyczące opłat drogowych. Zdaniem dziennikarzy gazety kierowcy mieliby płacić za przejazd drogami ekspresowymi!

Dziennikarze pokusili się nawet o pewien kosztorys. Zdaniem "Faktu" za podróż z Dąbrowy Górniczej do Tych trzeba będzie zapłacić 6 złotych, za ominięcie Krakowa - 4 złote, a przejazd obwodnicą Trójmiasta będzie kosztował 7,6 złotego.

Tego typu rozwiązanie pozwoliłoby szybko podreperować finanse państwa. Autostrad jest u nas jak na lekarstwo a wpływy z płatnych odcinków trafiają głównie do kieszeni firm nadzorujących te drogi. Politycy wpadli więc na pomysł, by pobierać opłaty za przejazdy drogami ekspresowymi. Z wypowiedzi ministra Grabarczyka cytowanej przez gazetę wynika, że ministerstwo planuje wprowadzenie elektronicznego systemu opłat już w 2011 roku. Za przejazd kilometra "ekspresówką" kierowca zobowiązany byłby zapłacić 20 groszy.

Z informacjami podawanymi przez "Fakt" nie zgadza się jednak Ministerstwo Infrastruktury. W komunikacie przesłanym do naszej redakcji czytamy: "Biuro Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury informuje, że ustawa wprowadzająca Elektroniczny System Poboru Opłat w Polsce z 2008 r. obejmuje takim obowiązkiem wyłącznie samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony. Na podstawie ustawy rozwiązanie to wejdzie w życie w połowie 2011 roku".

Tak czy inaczej, wygląda na to, że władza po raz kolejny, bez żenady, sięga do kieszeni kierowców. Jeżeli nawet z opłat zwolnione byłyby samochody osobowe, wprowadzenie nowych przepisów byłoby ciosem w transport drogowy. Przypominamy, że poza podatkiem drogowym w paliwie, właściciele firm transportowych zobowiązani są też do posiadania specjalnych "winietek" dopuszczających samochód do poruszania się drogami krajowymi. Opłaty za przejazd "ekspresówkami" będą więc kolejnym podatkiem, z jakim liczyć się musi branża transportowa. Efekt może być taki, że zamiast płacić, kierowcy 40-tonowych składów częściej wybierać będą gorsze drogi alternatywne, co szybko odbije się na jakości nawierzchni.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: "Fakt" | 'Fakt' | kierowcy | przejazd | płatne | drogi ekspresowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy