Droga ekspresowa S6. Rusza budowa ostatniego odcinka trasy Słupsk-Bobrowniki
Oprac.: Maciej Flis-Flisiński
GDDKiA podpisała umowę na realizację drogi ekspresowej S6 między końcem obwodnicy Słupska a węzłem w Bobrownikach. Jest to ostatni z siedmiu odcinków trasy S6 pomiędzy Słupskiem i Trójmiastem
GDDKiA zdecydowała się podpisać umowę na projekt i budowę z konsorcjum firm NDI (lider), NDI Sopot i Todini Central Asia (partnerzy). Przewiduje ona, że projektowanie i budowa trasy potrwa 38 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych na etapie robót budowlanych), a koszt wyniesie blisko 549 mln zł. Do tego o 5 lat zostanie przedłużony okres gwarancji na wybrane elementy drogi.
- Droga ekspresowa S6 jest wyczekiwana zarówno przez mieszkańców województwa pomorskiego, jak i przez wszystkich podróżujących po polskim wybrzeżu. Odcinek Słupsk - Bobrowniki stanowi ważny element tej drogi i jest niezbędny do tego, aby zintegrować Pomorze i stworzyć spójną sieci dróg szybkiego ruchu w tej części Polski - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
- Podpisana dzisiaj umowa jest już czterdziestą szóstą w tym roku. Dzięki temu do fazy realizacji przeszło 46 zadań o łącznej długości ponad 555 km i wartości około 16,8 mld zł . Od dzisiaj cała trasa S6 w woj. pomorskim będzie na etapie realizacji - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Obowiązki wykonawcy drogi ekspresowej S6
Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie i budowa 16-kilometrowej dwujezdniowej drogi ekspresowej S6 między końcem obwodnicy Słupska (węzłem w Redzikowie) a węzłem Bobrowniki. Trasa będzie miała przekrój po dwa pasy ruchu w obu kierunkach z pasami awaryjnego postoju. W ramach inwestycji zostaną zrealizowane dwa węzły drogowe: Budy i Bobrowniki. Przy tym drugim węźle powstanie także obwód utrzymania drogi ekspresowej. Na trasie przewidziano również budowę pary Miejsc Obsługi Podróżnych w Paprzycach.
Oprócz jezdni głównych powstanie niezbędna infrastruktura służąca bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz ochronie środowiska, m.in. przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i systemy podczyszczające wody opadowe.
Ponadto w ramach inwestycji zostaną przebudowane istniejące drogi publiczne w miejscach krzyżowania się z drogą ekspresową oraz zbudowane drogi lokalne i dojazdowe obsługujące tereny przyległe do drogi ekspresowej.
Dla inwestora - GDDKiA - ważnym punktem umowy będzie również realizacja mobilnego laboratorium drogowego, który służyć ma badaniom próbek materiałów dla pięciu odcinków S6 między Słupskiem a Bożympolem Wielkim.
Dodatkowe pieniądze z budżetu państwa na realizację S6
Odcinek od końca obwodnicy Słupska do Bobrowników, podobnie jak pozostałe między Słupskiem a Bożympolem Wielkim oraz Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, jest realizowany po decyzji Rządu o przeznaczeniu dodatkowych środków z budżetu państwa na budowę drogi ekspresowej S6. Wcześniej te odcinki S6 miały być budowane w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
Drogi w województwie pomorskim w budowie
W województwie pomorskim kończą się prace przy budowie trzech odcinków S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 42 km.
W tym roku GDDKiA podpisała umowy na kolejne odcinki trasy: cztery między Słupskiem a Bożympolem Wielkim oraz dwa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Na wszystkich prowadzone są prace projektowe i w I kwartale 2022 r. rozpocznie się składanie pierwszych wniosków o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowych do wojewody pomorskiego.
Budowa wszystkich odcinków drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim (wraz z Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej) powinna zakończyć się w 2025 r.
***