Droga DK79. Warszawa zyska nową wylotówkę. I to jaką

GDDKiA ma w planach rozbudować drogę nr 79 stanowiącą jedną z wylotówek Warszawy. Projekt przebudowy ma powstać w ciągu dwóch lat.

O potrzebie reorganizacji tej drogi mówiło się od dawna. GDDKiA podpisała właśnie umowę na opracowanie koncepcji programowej rozbudowy DK 79 na odcinku od Piaseczna do obwodnicy Góry Kalwarii.

DK 79 - wybór koncepcji rozbudowy

W ramach kontraktu wartego 5,3 mln zł, firma Value Engineering, ma dwa lata na opracowanie projektu i uzyskanie decyzji środowiskowej. Wniosek o jej wydanie musi być złożony maksymalnie po 14 miesiącach od daty podpisania umowy.

Projektem objęte jest w sumie 13,5 km drogi nr 79, od ul. Syrenki w Piasecznie do początku obwodnicy Góry Kalwarii. Inwestycja została podzielona na kilka odcinków:

Reklama
  • Piaseczno, ul. Syrenki - Piaseczno, ul. Żeromskiego - 2 km
  • Piaseczno, ul. Żeromskiego - Żabieniec, ul. Wschodnia - ok. 3 km
  • Żabieniec, ul. Wschodnia - Chojnów - 2,8 km
  • Chojnów - Baniocha, ul. Sportowa - 2,8 km
  • Baniocha, ul. Sportowa - obwodnica Góry Kalwarii - ok. 3 km

Dla każdego z powyższych odcinków wykonawca ma przygotować minimum jeden wariant rozwiązań technicznych i minimum jedną propozycję alternatywną, tj. zakładającą przebieg po nowym śladzie.

DK 79 będzie szersza

W ramach przebudowy droga ma uzyskać parametry drogi głównej ruchu przyspieszonego. Oznacza to w praktyce dwa pasy ruchu w każdą stronę i bezkolizyjne skrzyżowania. Ponadto powstać mają chodniki i ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe i kładki dla pieszych. Postawione zostaną ekrany dźwiękochłonne. Przebudowane zostaną także drogi dojazdowe.

Docelowo remont ma przejść cała DK 79 od Warszawy do granicy z województwem świętokrzyskim. Termin oddania do użytku zarówno projektowanych odcinków, jak i całej trasy nie jest na razie znany.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Warszawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy