Do Polski na Wszystkich Świętych? Na granicy przygotuj się na "stau"

Wszystkich Świętych to okres wzmożonego ruchu na polskich drogach. Do kraju przyjeżdżają też tysiące rodaków mieszkających na co dzień chociażby w Niemczech. Tegoroczne podróże mogą być dla nich szczególnie uciążliwe ze względu na przywrócenie przez Niemcy kontroli granicznych. Do kiedy spodziewać się można utrudnień na polsko-niemieckiej granicy i jak przebiega kontrola ze strony niemieckich służb?

Kryzys migracyjny, sytuacja na granicy z Białorusią oraz ujawniona przed wyborami parlamentarnymi afera wizowa skłoniły władze Niemiec do tymczasowego przywrócenia kontroli na granicy z Polską. Podobna sytuacja ma też miejsce na granicy Niemiec z Czechami i Szwajcarią. 

Do kiedy kontrole na granicy z Niemcami?

Wyrywkowe kontrole pojazdów wjeżdżających na teren Niemiec z Czech, Polski i Szwajcarii rozpoczęły się już we wrześniu. 25 października - niemieckie władze poinformowały, że działania mające na celu zatrzymanie fali nielegalnej emigracji przedłużone zostaną o kolejnych 20 dni. Utrudnień można się więc spodziewać przynajmniej do połowy listopada.

Wśród niemieckich polityków trwa właśnie ostry spór dotyczący skuteczności tego rozwiązania. Lokalna prasa podaje, że jeden z rozważanych scenariuszy zakłada wydłużenie czasu obowiązywania kontroli na granicach nawet o kolejne trzy miesiące. Przykładowo - cytowany przez Deutsche Welle szef brandenburskiego MSW domaga się utrzymania kontroli aż do momentu gdy:

Wróciły kontrole. Ile czekania na granicy z Niemcami?

Reklama

Przywrócenie wyrywkowych kontroli na granicy Niemcami najbardziej daje się we znaki kierowcom ciężarówek. W zależności od natężenia ruchu korki na największych przejściach granicznych, jak chociażby Świecko, Zgorzelec, Olszyna sięgają kilku kilometrów, a czas oczekiwania na granicy liczony jest w godzinach.

Na szczęście kierowcy samochodów osobowych nie muszą się obawiać tak dużych utrudnień, chociaż szczegółowa kontrola może zająć kilkanaście minut.

Jak wygląda kontrola na przejściu granicznym z Niemcami

Wjazd do Polski z terytorium Niemiec odbywa się raczej płynnie. Podróże do kraju z okazji Wszystkich Świętych powinny więc przebiegać bez zakłóceń. 1 listopada Wszystkich Świętych obchodzone jest też w niemieckich landach:

  • Baden-Württemberg,
  • Bayern,
  • Nordrhein-Westfalen,
  • Rheinland-Pfalz,
  • Saarland.

Z tego względu w każdym z nich obwiązywać ma zakaz ruchu ciężarówek o DMC powyżej 7,5 tony. Przypominamy, że 1 listopada - w godzinach od 8 do 22 - w Polsce obowiązuje zakaz ruchu ciężarówek o DMC powyżej 12 ton.

Większe utrudnienia spotkają nas raczej w drodze powrotnej. W jaki sposób przebiega kontrola na granicy?
Przykładowo - za Zgorzelcem ruch kierowany jest przez parking, na wjeździe stoją radiowozy i oddzielają auta osobowe od ciężarowych - tłumaczy w rozmowie z Interią pan Adam z Wrocławia, który właśnie wrócił z wyjazdu służbowego do Niemiec.

To dobre wiadomości dla kierowców, bo - chociaż z uwagi na kanalizowanie ruchu przed przejściami mogą tworzyć się kolejki - przejazd przez samą granicę odbywa się raczej płynnie.

Na szczegółową kontrolę narażone są głownie osoby podróżujące minivanami i kierowcy busów. W takim przypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość i zakładać, że pogranicznik - oprócz dokumentów - będzie też chciał zerknąć do ładowni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wszystkich Świętych | kontrola graniczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy