Darmowe OC dla kierowców z Ukrainy. Musisz dopilnować zgłoszenia!

To jest ważna wiadomość dla kierowców, chcących wjechać zarejestrowanymi na Ukrainie pojazdami do Polski. Brak dokumentu zielonej karty skutkuje koniecznością zawarcia tzw. ubezpieczenia granicznego. Bez niego pojazdy traktowane są tak, jakby nie miały ważnej polisy OC! Ubezpieczenie - na 30 dni - można otrzymać za darmo, ale trzema dopełnić formalności Podpowiadamy, jak to zrobić.

  • Obcokrajowcy, którzy starają się wjechać swoimi samochodami na terytorium Polski powinni posiadać ze sobą tzw. "zieloną kartę".
  • Bez niej konieczne jest uzyskanie tzw. ubezpieczenia granicznego.
  • Ergo HESTIA, Warta i PZU oferują je za darmo na okres 30 dni. Ale koniecznie trzeba dopilnować formalności!

Każdy pojazd, który porusza się po drogach Polski musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Obywatele Ukrainy wjeżdżający do naszego kraju własnymi pojazdami powinni posiadać albo zieloną kartę, stanowiącą potwierdzenie ich macierzystego ubezpieczenia, albo ubezpieczenie graniczne. W geście solidarności z uchodźcami PZU, Warta oraz Hestia oferują bezpłatne ubezpieczenia graniczne na okres 30 dni. Dziś rano (2 marca) do firm oferujących bezpłatne wsparcie dołączył też Allianz Polska.

Ubezpieczenia nie są one jednak przyznawane automatycznie, dlatego przy wjeździe do Polski trzeba od razu skorzystać z obecności agentów wspomnianych ubezpieczycieli albo skontaktować się z infolinią.

Reklama

Poniżej podajemy numery telefonów do infolinii poszczególnych ubezpieczycieli. Wszystkie obsługiwane są zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim:

  • PZU: +48 22 505 15 63
  • WARTA: 48 814 607 900
  •  ERGO Hestia: +48 58 766 34 04
  • Allianz: +48 224 224 224

By dopełnić wszelkich formalności kontakt z infolinią ubezpieczyciela najlepiej wykonać jeszcze przed wjazdem do Polski, by - po wystawieniu polisy telefonicznie - pojazd objęty był ochroną ubezpieczenia OC od pierwszych chwil wjazdu na terytorium RP.

Co zrobić w przypadku szkody z obcokrajowcem?

W przypadku szkody wyrządzonej przez osobę poruszającą się pojazdem na zagranicznych numerach rejestracyjnych należy udokumentować okoliczności zdarzenia i spisać dane pojazdów i uczestników.

Jeśli znamy nazwę ubezpieczyciela w kraju rejestracji pojazdu (ważne - liczą się tablice rejestracyjne pojazdu, a nie narodowość czy obywatelstwo jego kierowcy), to na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, (www.pbuk.pl) należy wyszukać tzw. korespondenta ubezpieczyciela i jemu (w Polsce) zgłosić szkodę. 

Jeśli z jakichś powodów nie znamy nazwy ubezpieczyciela pojazdu sprawcy, to szkodę zgłaszamy - oczywiście po udokumentowaniu okoliczności zdarzenia i spisaniu danych pojazdu i sprawcy - do PZU albo Warty. Te dwa towarzystwa ubezpieczeniowe wyznaczone zostały do likwidacji tego typu szkód.

Auto bez ubezpieczenia granicznego i zielonej karty. Gdzie zgłosić szkodę?

W przypadku szkody spowodowanej przez sprawcę pojazdem na zagranicznych numerach, który nie posiada zielonej karty ani ubezpieczenia granicznego, likwidacją szkody zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jak wygląda procedura zgłaszania takiego zdarzenia?

Mówiąc wprost, wystarczy wówczas zadzwonić na infolinię dowolnego zakładu ubezpieczeniowego działającego w Polsce i telefonicznie poinformować o zdarzeniu przekazując wszelkie niezbędne dane uczestników.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie | ubezpieczenie oc samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy