Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy?
Hulajnoga elektryczna w szybkim tempie stały się hitem w Polsce. Dziś jest jednym z najpopularniejszych sposobów przemieszczania się w dużych miastach. Mimo to wciąż budzi sporo kontrowersji pod względem prawnym. Jakie przepisy obowiązują hulajnogi elektryczne? Czy można nimi jeździć po ulicy?
Z każdym rokiem hulajnogi elektryczne zyskują na popularności w Polsce. To nie tylko świetny gadżet dla dzieci, ale również znakomity środek transportu dla dorosłych w większych miastach. Pozwala szybko przemieścić się z punktu A do punktu B, unikając przy tym korków i tracenia czasu na szukanie miejsca parkingowego.
W związku z ogromną popularnością tego środka transportu rząd postanowił zająć się tematem uregulowania przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych i poruszania się nimi.
Do niedawna w Polsce nie istniały przepisy określające prawnie definicję hulajnogi elektrycznej i jej status w ruchu drogowym. Zmieniła to nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 maja 2021 roku. Zgodnie z zapisami tego dokumentu, hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowo, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Okazuje się jednak, że brak siodełka i pedałów to tylko nieliczne kryteria, jakie musi spełniać hulajnoga elektryczna, by móc poruszać się w miejscach, w których obowiązują przepisy ruchu drogowego. Wspomniana nowelizacja ustawy stawia przed urządzeniem transportu osobistego i jej użytkownikiem szereg wymogów.
Według nowych przepisów, do jazdy na hulajnodze elektrycznej służy przede wszystkim droga rowerowa lub pas ruchu dla rowerów. Jeśli ich nie ma, można poruszać się ulicą, o ile obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 30 km/h.
Może to być na przykład droga osiedlowa lub droga wewnętrzna. Dodatkowo maksymalna prędkość dla hulajnogi elektrycznej to 20 km/h.
Kiedy można jeździć hulajnogą elektryczną po chodniku? Taka sytuacja jest możliwa, gdy w danym miejscu nie ma ścieżki rowerowej, a limit prędkości na jezdni wynosi ponad 30 km/h. Należy pamiętać jednak, że kierujący hulajnogą elektryczną na chodniku muszą zastosować się do dwóch najważniejszych zasad:
- użytkownik hulajnogi elektrycznej poruszając się chodnikiem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu.
- hulajnogą elektryczną należy poruszać się po chodniku z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych. Przepisy nie określają konkretnej wartości. Pieszy porusza się przeciętnie z prędkością między 4 a 6 km/h.
Wyżej wymienione zasady dotyczą również jazdy hulajnogą elektryczną po deptakach miejskich. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre miasta wprowadziły całkowity zakaz poruszania się hulajnogami elektrycznymi w takich miejscach, jak deptak czy rynek miejski.
Osoby w wieku powyżej 18 lat nie muszą mieć uprawnień do jazdy elektryczną hulajnogą. Dzieci w wieku 10-18 lat muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku poniżej 10 lat mogą używać hulajnogi elektrycznej jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką dorosłego.
Przepisy zabraniają użytkownikowi hulajnogi elektrycznej:
- poruszania się urządzeniem w stanie nietrzeźwości po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
- holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.
Ustawa wprowadza też obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadki braku takiego miejsca, zaparkowanie hulajnogi elektrycznej jest możliwe tylko, gdy:
- hulajnoga elektryczna jest ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
- hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,
- szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych nie utrudni im swobodnego przemieszczania się i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
Warto o tym pamiętać, gdyż prawo przewiduje kary za usunięcie hulajnogi elektrycznej pozostawionej w niewłaściwym miejscu. Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik gminny (miejski).
Zobacz też: