Czego nie zostawiać w aucie w słoneczne dni?
Na dworze jest już coraz cieplej, a słoneczna aura zachęca do opuszczenia samochodu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, czego nie powinno się zostawiać w samochodzie w słoneczne dni.
Spis treści:
Wystarczy trochę słońca i kabina samochodu nagrzewa się w mgnieniu oka. Po kilkunastu minutach temperatura w jego wnętrzu może przekraczać 50 stopni Celsjusza. W takich warunkach wiele przedmiotów ulega przyspieszonej degradacji, a nawet mogą się stać niebezpieczne dla zdrowia kierowcy i pasażerów samochodu.
Dlatego warto jeszcze przed nastaniem gorących dni sprawdzić, co przewozimy w naszym samochodzie, a do tego zastosować się do poniższej listy przedmiotów, które nie powinny się znajdować w nagrzanym samochodzie.
Woda w butelce
Nie powinniśmy zostawiać w nagrzanym samochodzie butelkowanej wody. Pod wpływem wysokiej temperatury, plastik może wydzielać szkodliwe substancje, które wnikają do wody. W przypadku otwartej butelki wody, w ciągu kilku godzin mogą się namnożyć drobnoustroje w jej wnętrzu, które mogą nam zaszkodzić.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę, czy nie zostawiliśmy w samochodzie napojów alkoholowych i gazowanych, szczególnie w puszkach. Pod wpływem temperatury może dojść do eksplozji. W butelkach z winem może wyskoczyć korek w chwili, gdy jego skład pod wpływem temperatury ulegnie zmianie. Czyszczenie trudnych do usunięcia plam z tapicerki będzie kosztowne.
Żywność
Pozostawianie produktów spożywczych w rozgrzanym samochodzie nie jest dobrym pomysłem. Dotyczy to nawet takich przedmiotów, jak różne przekąski - od gum do żucia aż po cukierki czy batoniki. Ryzykujemy wtedy nie tylko zatrucie, ale również możliwość pobrudzenia wnętrza samochodu.
Lekarstwa
Na każdym pudełku z lekarstwami możemy przeczytać adnotacje o przechowywaniu w chłodnym i ciemnym miejscu. Dotyczy to antybiotyków, probiotyków, ale także witamin i popularnych środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz maści i kremów. Specyfik poddany wysokiej temperaturę może utracić swoje właściwości, ale jest wiele środków, które pod wpływem wysokiej temperatury stać się toksyczne. Jeśli posiadamy apteczkę samochodową to warto usunąć stamtąd leki i zostawić wyłącznie materiały opatrunkowe.
Środki w sprayu
Na wszystkich opakowaniach ciśnieniowych (tzw. sprayach) możemy znaleźć ostrzeżenie, żeby nie wystawiać opakowania na działanie wysokiej temperatury. W takim przypadku może dojść do gwałtownego rozszczelnienia opakowania albo ulatniania się środka przez zaworek zabezpieczający w wyniku zbyt dużej ciśnienia wewnątrz opakowania. Kierowca i pasażerowie mogą być narażeni na wdychanie szkodliwych substancji i gazów.
Akumulatory i powerbanki
Większość użytkowników zwraca uwagę na niskie temperatury, które ograniczają funkcjonalność akumulatorów i baterii. Warto pamiętać, że jednak to nadmiar ciepła jest również szkodliwy dla takich przedmiotów. Prowadzi bowiem do przyspieszonej degradacji ogniw, ale też do ich szybszego samorozładowania. Producenci takich urządzeń zalecają przechowywanie w temperaturze pokojowej.
Mokre stroje kąpielowe
Po powrocie z pobytu nad wodą warto się upewnić, że stroje kąpielowe wyschły zanim włożymy je do samochodu. Mokra odzież kąpielowa wysychająca w samochodzie może doprowadzić do gwałtownego wzrostu liczby bakterii w jego wnętrzu. Szczególnie, gdy są zawinięte w mokry ręcznik.
Co oczywiste, ale o czym warto przypominać co roku, w słoneczne dni, nawet jeśli termometry nie wskazują jeszcze temperatur przekraczających 30 stopni, nie powinno się zostawiać również zwierząt.