Chcesz kupić diesla? Dobrze się zastanów - wkrótce mogą być problemy z paliwem

Wbrew uzasadnionym obawom, przywrócenie pełnej stawki VAT na paliwa od 1 stycznia 2023 roku nie spowodowało nagłego wzrostu cen na stacjach. Sytuacja nadal jednak nie jest łatwa, a kolejna data, która może poważnie odbić się na polskich kierowcach to 5 lutego, czyli termin wprowadzenia embargo na rosyjską ropę.

Embargo na ropę z Rosji wprowadzane jest w kilku etapach

Państwa Unii Europejskiej wprowadziły 5 grudnia 2022 roku embargo na rosyjską ropę sprowadzaną drogą morską. Obecnie jesteśmy jednak w okresie przejściowym, ponieważ do 19 stycznia można jeszcze rozładowywać tankowce wypełnione surowcem z Rosji. Po tym terminie czeka nas kolejny etap odcinania się od paliwa ze wschodu - 5 lutego wejdzie w życie embargo na paliwa gotowe. Co to oznacza dla kierowców?

Na chwilę obecną trudno to jednoznacznie określić. Całkowite odcięcie się od paliw z Rosji może mieć poważne skutki, szczególnie w kontekście oleju napędowego, który do tej pory w dużej mierze pochodził właśnie z tego kraju. Teoretycznie możliwy jest zauważalny wzrost cen o 1-2 zł za litr diesla, a nawet chwilowe problemy z dostępnością paliwa. Z drugiej strony decyzja o wprowadzeniu tego embargo zapadła już w czerwcu 2022 roku, a zakładane podnoszenie cen, może następować stopniowo. To może wystarczyć, aby zapewnić sobie dostawy surowca z innych źródeł.

Reklama

Jak eksperci oceniają ryzyko związane z embargiem na rosyjską ropę?

Na temat sankcji na ropę z Rosji oraz konsekwencji takiej decyzji, wypowiedział się wiceprezes ds. handlowych w Unimocie, Robert Brzozowski. W rozmowie z PAP stwierdził:

Dodał on też, że do tej pory z portów w Primorsku wypływało około 1,2-1,5 mln ton oleju napędowego miesięcznie, który trafiał głównie na europejski rynek. Zastąpić ją można ropą z innych części świata, ale to wiąże się z dodatkowymi utrudnieniami.

Nie można więc wykluczyć, że nawet jeśli zapewnimy sobie odpowiednio duże dostawy paliw z innych krajów, to znacznie dłuższy i bardziej skomplikowany transport, może odbić się na cenach, jakie zobaczymy na stacjach. Mimo to w optymistycznym tonie wypowiada się główny ekonomista PKN Orlen Adam B. Czyżewski:

Ceny paliw na stacjach w Polsce

Średnie ceny paliw w Polsce, jak podaje e-petrol.pl, wynoszą obecnie:

  • Pb95 - 6,56 zł
  • Pb98 - 7,39 zł
  • ON - 7,68 zł
  • LPG - 3,13 zł

Zauważalny jest więc pewien wzrost, na poziomie 10-20 gr/l od początku roku. Według najnowszych prognoz w tym tygodniu możliwy jest dalszy wzrost cen paliw o kilka- kilkanaście groszy.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | Rosja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy