Ceny paliw w Polsce. Za co płacimy?

Od początku 2021 r. cena benzyny Pb95 wzrosła z 4,60 do około 5,30 zł. Na jej wzrost wpływ mają zarówno wahania na światowych rynkach ropy naftowej i osłabienie kursu złotego, jak i opłaty dodatkowe. Stanowią one aż 58% kosztów zakupu 1 litra benzyny bezołowiowej.

article cover
INTERIA.PL

Cena 1 l benzyny Pb95 jest w ostatnim czasie najwyższa od 7 lat.  Co ma wpływ na koszt tankowania w Polsce, a także gdzie jest ono najdroższe? Eksperc irankomat.pl porównali, ile litrów paliwa mogą kupić mieszkańcy 28 krajów Europy za średnie miesięczne wynagrodzenie netto.

Co wpływa na cenę 1 l benzyny?

Same opłaty dodatkowe, takie jak podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa i marża stacji paliw stanowią aż 58% całkowitej ceny 1 l benzyny. W efekcie za zatankowanie 1 l bezołowiowej Pb95, kierowcy muszą średnio zapłacić 5,27 zł. Gdyby nie pozostałe obciążenia finansowe, na paliwo musieliby przeznaczyć jedynie 2,22 zł

Informacja prasowa (moto)

Gdzie w Polsce 1 l benzyny kosztuje najwięcej? 

Ceny benzyny są uzależnione od lokalizacji oraz indywidualnej polityki stacji paliw. W ostatnim czasie najwięcej za zatankowanie 1 l bezołowiowej PB95, płacą kierowcy z województwa mazowieckiego i dolnośląskiego (średnio 5,34 zł). Natomiast najtańsze paliwo można kupić w łódzkim (5,20 zł).

Informacja prasowa (moto)

Ile kosztuje 1 l benzyny w Europie?

W ostatnim okresie ceny paliw na polskich stacjach są najwyższe od 7 lat. Jednak taniej niż w Polsce 1 l benzyny Pb95 (średnio 5,27 zł), można kupić jedynie w Słowenii (4,58 zł), Bułgarii (4,89 zł), Rumunii (5,11 zł) i na Węgrzech (5,26 zł). Z kolei zdecydowanie najwięcej na zatankowanie samochodu muszą wydać kierowcy z Holandii (8,42 zł).

Informacja prasowa (moto)

Ile litrów benzyny można kupić za średnią pensję w Europie?    

Sprawdziliśmy wysokość średnich wynagrodzeń netto, a także ceny 1 l benzyny Pb95 w 28 krajach Europy. Następnie obliczyliśmy, ile litrów paliwa za przeciętną miesięczną pensję mogą kupić mieszkańcy poszczególnych krajów. Zdecydowanie najmniej Grecy (466 l). Polska pod tym względem znalazła się na 21 miejscu z wynikiem 628 l. Możemy zatankować więcej niż kierowcy ze Słowacji, Łotwy, Chorwacji, czy Portugalii, ale jednocześnie mniej niż z Węgier, Litwy bądź Czech.

Zdecydowanie najwięcej litrów paliwa za średnią miesięczną pensję netto mogą kupić Szwajcarzy (3425 l). Na podium znalazły się jeszcze Dania (1810 l) i Norwegia (1751 l). W rankingu dominują kraje z Europy Zachodniej i Północnej. Przeciętne zarobki są w nich znacznie wyższe niż w Południowej i Środkowo-Wschodniej części Starego Kontynentu.

Jak rodzaj paliwa wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Rodzaj paliwa ma duży wpływ na cenę polisy OC. W pierwszym kwartale 2021 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie musieli zapłacić posiadacze pojazdów z instalacją LPG (średnio 644 zł), a najmniej właściciele samochodów elektrycznych (492 zł).

"Duży wpływ na cenę OC ma pojemność silnika i wiek pojazdu. Zwykle auta z instalacją LPG oraz zasilane benzyną, dysponują większą mocą i są starsze w porównaniu do samochodów elektrycznych. To jedne z czynników, które towarzystwa ubezpieczeniowe mogą brać pod uwagę przy wyliczeniu wysokości składki - wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas