Ceny paliw w długi weekend. Eksperci wskazują istotny trend

Według analityków rynku paliw, obecnie średnie ceny na polskich stacjach spadają i jest to ciąg dalszy już wcześniejszego trendu. Ponadto niektóre sieci zaczęły wprowadzać promocje na swoje paliwa, co jest tym lepszą wiadomością dla kierowców, którzy zaplanowali podróże podczas długiego weekendu.

Ceny paliw w Polsce są coraz niższe

Według analityków Reflexu, mała zmienność cen na rynku hurtowym na początku tygodnia pozwala w dalszym ciągu realizować scenariusz obniżek cen na stacjach. "Benzyna bezołowiowa Pb95 i olej napędowy tanieją na początek długiego weekendu średnio 4 grosze na litrze, a benzyna Pb98 i autogaz odpowiednio o 1 i 3 gr/l" - napisali. Zaznaczyli też, że niektóre sieci wprowadziły promocje, które dodatkowo pozwolą obniżyć rachunki za tankowanie.

Z wyliczeń Reflexu wynika, że przez miesiąc ceny benzyny bezołowiowej Pb95 i oleju napędowego spadły średnio o 15-16 groszy na litrze, a benzyna Pb98 i autogaz odpowiednio o 5 i 10 gr/l. "Na początek czerwca nie przewidujemy zmiany tendencji na rynku detalicznym, co oznacza, że ceny na stacjach mogą jeszcze spadać, a obniżki mogą sięgać średnio 3- 6 gr/l." - ocenili analitycy.

Reklama

Ceny paliw w Polsce w długi weekend

Średnie ceny paliw w Polsce na początku długiego weekendu wynoszą według Reflexu:

  • Pb95 - 6,54 zł
  • Pb98 - 7,26 zł
  • ON - 6,54 zł
  • LPG - 2,75 zł

Ceny ropy na świecie

Jak podano w analizie, w lipcowej serii kontraktów na ropę Brent po spadku w rejon 81 dolarów za baryłkę ceny powróciły w okolice 84,50 dolarów. Napisano, że w niedzielę 2 czerwca br. ma odbyć się spotkanie online producentów ropy OPEC+, jednak rynek nie oczekuje żadnych istotnych zmian w polityce podażowej OPEC+. "Limity wydobycia najprawdopodobniej zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie również w drugiej połowie roku" - wskazano.

Zgodnie z danymi IEA od października 2022 roku 18 krajów OPEC+ objętych limitami wydobycia obniżyło w sumie produkcję o 3,3 mln baryłek dziennie z 37,81 mln baryłek do 34,48 mln baryłek dziennie w kwietniu tego roku. Największej redukcji wydobycia (1,9 mln baryłek dziennie) dokonała Arabia Saudyjska. W tym samym okresie produkcja ropy irańskiej wzrosła 0,75 mln baryłek dziennie do 3,25 mln. "Iran jest członkiem OPEC+ ale kraj ten nie obowiązują limity produkcji. Wolne moce przerobowe OPEC+ w kwietniu wzrosły do 5,9 mln baryłek dziennie i są bliskie historycznym rekordom" - napisano. Ponadto w 2024 roku światowy popyt na ropę ma wzrosnąć 2,2 mln baryłek dziennie do 104,5 mln baryłek dziennie, a w roku 2025 o 1,8 mln baryłek do poziomu 106,3 mln baryłek dziennie. "Zarówno w 2024 jak i 2025 roku światowa konsumpcja ropy naftowej i paliw osiągnie nowe historyczne rekordy" - czytamy. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy