Bridgestone zakończył rozbudowę fabryki w Stargardzie Szczecińskim
Efektem wartej 120 mln euro inwestycji jest zwiększenie produkcji do 3600 opon dziennie, uruchomienie nowej linii do produkcji 1700 pasów bieżnika na dobę i stworzenie 170 nowych miejsc pracy.
Fabryka w Stargardzie Szczecińskim jest jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych japońskiego koncernu. Na powierzchni 147 000 m² produkowane są wysokiej jakości opony do samochodów ciężarowych i autobusów.
Dzięki zakończonej inwestycji powstają tu m.in. najnowocześniejsze, paliwooszczędne opony serii ecopia oraz pasy bieżnika marki Bandag do bieżnikowania opon w ciężarówkach i autobusach. Ta technologia umożliwia obniżenie kosztów eksploatacji dużych opon, ponieważ daje im ona "drugie życie" oraz jest korzystna z punktu widzenia środowiska naturalnego.
Rozbudowa zakładu umożliwiła zwiększenie zatrudnienia do poziomu 835 pracowników. Fabryka przetwarza dziennie 124 tony gumy, z której powstaje 3600 opon i 1700 pasów bieżnika. Bridgestone Stargard dostarcza swoje produkty do klientów na całym świecie, w tym do największych producentów pojazdów jak: Daimler, IVECO, Volvo czy Scania.
Uroczyste zakończenie inwestycji odbyło się 6 listopada br. w Stargardzie Szczecińskim. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz lokalnych oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, którzy wspierali realizację projektu.
"Projekt inwestycyjny obok rozbudowy fabryki to także wdrożenie nowoczesnych technologii produkcji opon. Jego zakończenie jest bardzo ważnym wydarzeniem dla naszej firmy, ale także regionu zachodniopomorskiego i branży oponiarskiej" - mówi Gert Jansen Plant Manager, Bridgestone Stargard. "Polska jest jednym z najlepszych rynków inwestycyjnych w Środkowo-Wschodniej Europie. Po pierwsze, ma bardzo dogodną lokalizację - bliskie sąsiedztwo z Niemcami, czyli największym rynkiem zbytu. Dodatkowo Polska stworzyła bardzo przyjazne otoczenie dla naszych interesów - włożyła wiele wysiłku, by poprawić całą infrastrukturę oraz administrację. Zachętą są też specjalne strefy ekonomiczne, w których można zainwestować i korzystać z ulg podatkowych, a także dobra infrastruktura telekomunikacyjna. Oprócz tego w Polsce mamy dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry. Młode pokolenie jest bardzo przedsiębiorcze i wykształcone oraz efektywne w pracy" - dodaje.