Branża samochodowa w USA prosi o wsparcie
Wielkie koncerny samochodowe, producenci i sprzedawcy samochodów zwrócili się do Kongresu USA o wsparcie w postaci linii kredytowych i gwarancji zachowania "wystarczającej płynności" w związku zamknięciem 95 proc. fabryk w USA - podaje we wtorek Reuters.
Przedstawiciele wielkich firm motoryzacyjnych, w tym General Motors, Volkswagen AG i Toyota Motor, których zakłady zatrudniają w Stanach Zjednoczonych około 165 tys. pracowników, zwrócili się o pomoc w liście do Kongresmenów.
Koncerny proszą o "dostarczenie kredytów i gwarancji kredytowych dla wielkich pracodawców, średnich zakładów przemysłowych i małych firm".
W marcu nastąpił już w USA 40-procentowy spadek sprzedaży samochodów - podaje Reuters.
Włosko-amerykański koncern Fiat Chrysler (FCA) z powodu pandemii koronawirusa zamyka fabryki w Europie i USA. Ford zawiesił produkcję w RPA, Indiach, Wietnamie i Tajlandii oraz częściowo w W. Brytanii.
Koncern Ford Motor poinformował w poniedziałek, że 21 marca zamknął fabrykę w Indiach, a produkcja zostaje obecnie zawieszona również w innych krajach. 23 i 25 marca częściowo zamknięte zostaną zakłady w Londynie i Walii.
W Indiach fabryki zamknęły też firmy Toyota, Honda Motor, Suzuki Motor i Nissan. Ten ostatni koncern zapowiedział też zamknięcie od środy zakładów w Meksyku. Mitsubishi Motor wstrzymał produkcję na Filipinach. Toyota zamknęła też pięć fabryk w Japonii.
W ubiegłym tygodniu Ford zawiesił produkcję w Europie.
Fiat Chrysler, Toyota, Renault, General Motors i Mercedes Benz zawiesiły w ubiegłym tygodniu produkcję w Brazylii. Wcześniej taką decyzję podjęły Volkswagen i Volvo.
Przerwanie łańcucha dostaw z Chin i innych krajów, zamykanie fabryk z powodu braku części albo kwarantanny od kilku tygodni zmusza firmy samochodowe do zawieszania produkcji.